Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Makbul olan Hacc'ın mükâfatı cennettir"

"Makbul olan Hacc'ın mükâfatı cennettir"

Kutsal topraklardan dönen Hacılara tavsiyelerde bulunan (İTTİHAD) üyesi Molla Vahdettin Kaya, makbul olan haccın mükâfatının cennet olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2015 Pazar 00:32

Âlimler ve Medreseler Birliği (İTTİHAD) üyesi Molla Vahdettin Kaya, kutsal topraklardan dönen hacılara tavsiyelerde bulunarak, yapılan hac ibadetinin Allah’ın emirlerine bağlı kalma şuuruyla eda edilmesi gerektiğini ve makbul olan haccın mükâfatının cennet olduğunu ifade etti.

Hac ibadetinin İslam’ın şartlarından biri olduğuna dikkat çeken Kaya, “Hac ibadeti çok meşakkatlidir ve çok sabır gerektiren bir ibadettir. Bundan dolayı önemli bir ibadettir. Dolayısıyla Resul-i Ekrem bir hadisinde ‘Kim ki Allah için haccı eda ederse, orada fasıklık yapmazsa, hayasızlık edepsizlik yapmazsa, annesinden doğduğu gün gibi, günahlarından arınarak tertemiz olur.’ diye buyuruyor.” dedi.

‘Hac’da şeytanla beraber şeytana arkadaşlık yapan ülkeleri de taşlamak gerekir’

Haccın dinin farzlarından biri olduğunu, onu inkâr edenlerin ise dinden çıktığını belirten Kaya, “Hacın en önemli hikmetlerinden birinin günahların af olunmasına sebep olmasıdır.” şeklinde konuştu.

Makbul olan haccın mükâfatının cennet olduğuna vurgu yapan  Kaya, “Hac ibadetinde büyük şeytan taşlandığı sırada, beraberinde şeytana arkadaşlık yapan büyük ülkeleri de taşlama  niyetini de getirmek gerekir. Hac’da yapılan en güzel eylem şeytanla beraber küfrün fikirlerine atılan taşlardır.” ifadelerini kullandı.

‘Hac’da şeytanı taşlayıp şeytani görüşlerin arkasından gitmemek gerekir’

Farz olan hac ibadetini yerine getiren bir Müslümanın, Allah ile ahitleştiğine vurgu yapan Kaya,  “Hakkıyla haccını eda eden bir Müslüman ‘Ey Allah’ım ben tamamen senin emirlerine abadeyim ve senin bütün emirlerine bağlı kalacağıma söz veriyorum’ bilinç ve şuuruyla ibadet etmesi gerekir.”sözlerini kaydetti.

Hacdan döndükten sonra ahlakını muhafaza etmeyenin haccının makbul olmadığına işaret eden Kaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cahili hareketlerin terk edilmesi ve kötü insanların arkasından gidilmemesi gerekir. Aksi takdirde hac ibadetinin makbul olmadığını gösterir. Allah cümlemizi hakkıyla hac ibadetini yerine getiren insanlardan eylesin ve hacı kardeşlerimizi de Allah'a vermiş olduğu bu sözlerine sadık kalmalarını da nasip etsin.”  (Yunus Sırat/M. Sıddık Bilge – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Karaköprü'de yeni yollar açılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com