Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Makam şöförüne sürekli basın kartı verdi

Makam şöförüne sürekli basın kartı verdi

İnternet Medyasını Basın Kuruluşu saymayan Basın Yayın Enformasyon, Genel Müdürün şöförüne "sürekli basın kartı" verdi...

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2012 Cumartesi 11:20
Makam şöförüne sürekli basın kartı verdi
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü'nün makam şoförü 'sürekli basın kartı' aldı... Evet yanlış okumadınız. Makam şöförüne sarı basın kartı verildi. Hem de sürekli. Hükümet yıllardır defalarca söz vermesine rağmen, İnternet Medyasını basın kuruluşu olarak kabul edecek yasayı bir türlü çıkarmıyor ama öte yandan makam şöförlerine bile sürekli basın kartı veriyor.

Basın Yayın Enformasyon'dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın defalarca söz vermesine rağmen bir İnternet Medyasıyla ilgili düzenleme bir türlü yasalaşmadı. Türkiye'de gerçek anlamda gazetecilik yapan internet haber sitelerindeki birçok insan mağdur durumda. Çünkü gazetecilik yapıyorlar ama gazeteci sayılmıyorlar. Ancak Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü'nün şöförü sarı basın kartı alabiliyor.

Akşam Gazetesi bugün "Basın Kartlı Makam Şöförü" başlığıyla bu trajikomik durumu manşetine taşıdı.

İşte Akşam'ın manşet haberi;

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü'nün makam şoförü 'sürekli basın kartı' aldı... Kartı, en az 20 yıl fiilen gazetecilik yapan ya da gazetecilikle ilişkili görevi olanlar hak ediyor. Ancak yönetmelikte sınırlar oldukça geniş...

'Üst düzey mesleki ehliyet' anlamına gelen 'Sürekli Basın Kartı' mevzuatına ilişkin tartışmaları alevlendirecek örnek... Basın Kartı Komisyonu'nun son toplantısı 19-20 Haziran'da yapıldı. Nesrin Coşkun, Selahattin Oğuz, Cem Kor, Ahmet Çavuşoğlu, Orhan Erinç, Mehmet Ali Dim, Ercan Sadık İpekçi, Mustafa Özkan, Nazmi Bilgin, Bahattin Akyön ve Mehmet Kahraman Akseki'den oluşan komisyon, 216 kişiye 'ilk kez sarı basın kartı' vermeyi kararlaştırdı.

70 kişiye de 'sürekli basın kartı' verilmesi yönünde karar çıktı. 'Sürekli basın kartı verilenler' arasında çok sayıda basın mensubunun yanı sıra Basın Yayın'da görevli personel de yeraldı. Listenin sürprizi ise Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü'nün (BYGM) makam şoförü Bekir Eryılmaz oldu. Eryılmaz, 70 komisyon üyelerinin tamamının oyuyla 'Sürekli basın kartı'na kavuştu.

BYGM MÜDÜRÜ NE DEDİ?

BYGM Genel Müdürü Murat Karakaya, makam şoförünün sürekli basın kartı aldığını doğruladı. Karakaya, 'Kurumumuz personeline genelde basın kartı veriliyordu. Bu, öteden beri gelen bir uygulama. Belli bir hizmet yılını doldurmuş olan personele veriliyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak kadrolu personelimiz olduğu için başvurmuş ve kartını almıştır' dedi. Uygulamanın, Genel Müdürlüğün kuruluşundan beri devam ettiğini yineleyen Karakaya, 'Bu konuda yeni bir düzenleme gerekiyor' diye de konuştu.

DÜZENLEMEYE GİDİLECEK

Genel Müdür Karakaya'nın, kurumda çalışanlara yönelik basın kartı verilmesi uygulamasına çekidüzen vermek için köklü bir düzenleme için düğmeye bastığı öğrenildi. Buna göre basın kartı alma hakkı sadece, 'iletişimle doğrudan ilgili personele' tanınacak. Yine, halen bu haktan yararlanan üst düzey bürokratlara kart verilmesi uygulamasının sürmesi bekleniyor.

KİME VERİLİYOR?

En az 18 yıl basın kartı taşımış olanlar, basın kartı taşımamakla birlikte en az 20 yıl 5953 sayılı Kanun (Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştaranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi) kapsamında fiilen çalışanlar, ilgili kanun hükümlerince gazeteciliğe devam edemeyecek derecede malul oldukları sabit olanlar hak sahibi olabiliyor. BYEGM'de görevli genel müdür ve yardımcılarına, belirli görevlerdeki hizmet birimleri amirlerine, il müdürlerine, basın müşavirleri ve ataşelere, şube müdürleri ve şeflere, uzman, redaktör, mütercim ve fotoğrafçılara, merkez ve taşra teşkilatında enformasyon hizmeti yapan görevlilere verilebiliyor. 2010'da bu maddeye eklenen bir fıkrayla 'Genel Müdürlük'te çalışırken emekli olanlara müracaatları halinde, sürekli nitelikte basın kartı verilir' hükmü eklendi.

SONUNDA ALABİLDİ

Karakaya'nın makam şoförlüğünü yapan Bekir Eryılmaz'ın kurumda 20 yılı aşkın süredir çalıştığı, daha önceki başvurularının 'nitelikleri uygun değil' diye reddedildiği öğrenildi.

Kaynak: Ali Ekber Ertürk / Akşam
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com