Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Mahmut Övür'den Siverek ve Bucakla ilgili yazı

Mahmut Övür'den Siverek ve Bucakla ilgili yazı

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2011 Cumartesi 12:16
Mahmut Övür'den Siverek ve Bucakla ilgili yazı

Sabah yazarı Mahmut Övür’den inanılmaz iddia!...

Bugünkü köşesinde “Korucular tapulu arazisini vermiyor” başlık attığı yazısında Siverek’te yaşanan bir olayı gündeme getirdi.

 

Devletin aciz duruma düştüğü hadise ilgili gelişmelerin nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.

 

İşte Mahmut Övür’ün iddialarla dolu köşesi;

 

Demokratik bir çözüm bulup, şiddeti devreden çıkarmadığımız için Kürt sorunun yarattığı diğer sorunları göremiyoruz. Oysa 30 yıllık şiddet sadece insanlarımızı yok etmedi, aynı zamanda derin iz bırakan farklı sorunlara da yol açtı.

 

Koruculuk sisteminin nasıl sorunlar yarattığını gelecekte çok daha net göreceğiz.

Basit bir örneğini 30 yıl sonra Türkiye'ye dönen Urfa'nın önemli aşiretlerinden birinin lideri Mehmet Milli yaşıyor. Siverek'in Tutumlu köyünde aşiretiyle birlikte yaşayan Milli, 1980'de siyasi nedenlerle köyünü terk etmiş bir aşiret lideri. Türkiye'ye dönemediği için köyünü ve köylüleri himaye etsin diye 1989'da Romanya'da buluştuğu Sedat Bucak'a emanet etmişti.

 

Ama çok değil, 4 yıl sonra işler değişecekti. Bucak ailesi korucu olmuş Tutumlu köylülerini de korucu yapmak için zorlamaya başlamıştı. Ancak köylüler ne koruculuğu ne de zorlamayı kabul etmedi ve köyü terk ettiler. Böylece 20 bin dönüm araziyi Bucak'ın köye yerleştirdiği korucular kullanmaya başladı. Hatta küçük bir bölümünü de satın aldılar.

 

Bu durum 2010'a kadar sürdü. O yıl aşiretin lideri Mehmet Milli Türkiye'ye döndü ve gidip tapulu arazilerini geri istedi. Ancak elinde silahı olan devletin korucuları devletin tapusuna rağmen köyü geri vermedi. Devlete başvurmak, Urfa valisine, Siverek Kaymakamı'na gitmek de sonucu değiştirmedi. Böyle şey olur mu demeyin. Bu gerçek şu anda devletin gözü önünde Siverek'te yaşanıyor. Peki çözüm?

 

Merak ediyorum, Urfa'da devlet, vatandaşa sahip çıkıp bir çözüm üretecek mi?  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

BYEGM 30’NCU YEREL MEDYA ÖZENDİRME YARIŞMASI DUYURUSU

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com