Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Madenlerde özelleştirme ve taşeronlaştırma sona ermelidir'

'Madenlerde özelleştirme ve taşeronlaştırma sona ermelidir'

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şubesi, madenlere yönelik özelleştirme ve taşeronlaşmaya son verilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2015 Perşembe 15:24
'Madenlerde özelleştirme ve taşeronlaştırma sona ermelidir'

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, yeraltı kaynaklarına ilişkin, Türkiye çıkarları temelinde yerli sanayiyi destekleyen, akılcı, halktan emekten yana bir madencilik politikasının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Madencilikle ilgili yanlış politikalar sürdürüldüğünü savunan Tatar, bugüne kadar meydana gelen Soma, Ermenek, Zonguldak, Şırnak,  Amasra, Afşin ve Elbistan gibi çok sayıda maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden kazalarına rağmen işçi sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli adımların halen atılamamış olduğunu belirtti.

Özelleştirme, taşeronlaştırma politikalarının terk edilmesi gerektiğini ifade eden Tatar, “Madenler konusunda bilime ve tekniğe gerekli önem verilmeden, her koşulda işin sürekliliğini ve işvereni önceleyen iş sağlığı ve güvenliği yerine çalışanı merkezine alan işçi sağlığı ve işçi güvenliği anlayışı yerleştirilmeden, sözde değil özde denetimler yapılmadan bu facialar sona erdirilmeyecektir. Bugün, ülkemizde ruhsatlı ancak riskli yüzlerce maden işletmesi ve en ilkel yöntemlerle madenciliğin yapıldığı sayısız kaçak maden işletmesinin bulunduğu bilinmektedir. Eğer riskli ve kaçak işletmelerde üretim hemen durdurulmaz ise yaşanan maden kazalarını önlemek mümkün değildir.” diye belirtti.

Türkiye’de ulusal bir madencilik politikasının oluşturulması gerektiğine işaret eden Tatar, “Yenilenemez doğal kaynağımız olan madenlerimizin, çevresel değerlerimizi de gözeterek en verimli biçimde işlenerek, yüksek katma değer yaratacak şekilde son ürünlere dönüştürülmesinin sağlanması ve ülkenin gelişmesinde, toplumsal refahın yükseltilmesinde madenciliğin katkılarının arttırılması yaklaşımımızı savunmaya yer altı kaynaklarımızın gerçek sahibinin halkımız olduğunun bilinciyle devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Madencilerin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü‘nü de kutlayan Tatar, madenlerde yaşamını yitirenlere de Allah’tan rahmet diledi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com