Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Madde bağımlılığıyla mücadelede yardımcı proje: YEDAM

Madde bağımlılığıyla mücadelede yardımcı proje: YEDAM

Madde bağımlılığıyla mücadele kapsamında yardımcı proje olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM), Yeşilay Cemiyeti tarafından hayata geçirilecek.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2015 Pazartesi 20:45
Madde bağımlılığıyla mücadelede yardımcı proje: YEDAM

Yeşilay Cemiyeti tarafından madde bağımlılığıyla mücadele kapsamında İstanbul’da hayata geçirilecek olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile ilgili konuşan Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, bu projenin kendini karşı tarafa ifade edemeyen insanlar açısından faydalı olacağını belirtti.

Altyapının tam hazır olmamasından dolayı ilk etapta pilot bölge olarak seçilen İstanbul’da açılacak olan YEDAM’ın daha sonra ihtiyaca binaen 60 ilde daha hayata geçirileceği belirtildi.

YEDAM’a ulaşan ailelerin; çocuklarıyla ilgili madde bağımlılığıyla mücadele, tedavi yolları, rehabilite, madde bağımlılarının sosyalleşmesi gibi konularda bilgi alabilecekleri belirtildi. 444 79 75 numara ile ulaşılabilen çağrı merkezine sosyologlar bakacak. Bu projenin ardından zamanla tedavi merkezleri de açılmaya başlanacak.

Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirilecek olan projede Yeşilay, arayan kişileri, durumlarına göre bulundukları ildeki belli yerlere yönlendiriyor.

Bu projenin amacının tedaviden çok bağımlılığı sosyal açıdan önlemeye yönelik olduğunu ifade eden Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, uyuşturucu maddeye bulaşmış bir kişinin bu projeyle eski haline gelmesini beklemediklerini söyledi.

Çelik, “Maddeye bulaşmış kendi iradesi dışında maddeye ulaşan bir insanı, şeker veya kanser hastası gibi kabul ediyoruz. Ve bu insanlarla sosyal anlamda nasıl birlikte yaşayabiliriz ve bu insanın topluma zarar vermesinin önüne nasıl geçilir diye programlar üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bu projenin kendisini başka insanlara ifade edemeyen insanlar açısından faydalı olacağını belirten Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kimi aileler var ki kendini anlatamıyor ya da deşifre olmaktan korkuyor. Bu yönden bu ailelere faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü bu durumda karşıdaki insan kendisini görmediği için daha rahat derdini anlatabiliyor.”    (Osman Gülebak - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com