Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Madde bağımlılığı, artış gösteren bir sorun"

"Madde bağımlılığı, artış gösteren bir sorun"

Madde bağımlılığının güvenlik sorunundan ziyade bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Madde bağımlılığı, her gün daha da artış gösteren bir sorun olarak karşımızda duruyor."dedi.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2014 Çarşamba 19:31

Bursa Yusufelililer Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde düzenlenen istişare toplantısında konuşan Başkan Edebali, “Toplum olarak güvenlik meselesi olarak gördüğümüz; ancak aslında sağlık ve toplumsal bir sorun olan madde bağımlılığı konusunda toplumsal bir bilinç oluşturmak zorundayız”dedi. Madde bağımlılığının özellikle çarpık şehirleşme nedeniyle çocukların ve gençlerin karşı karşıya kaldığı bir sorun olduğunun altını çizen Edebali, “2011’de Bursa’da lise öğrencileri arasında madde bağımlılığı oranı yüzde 2,4 iken 2013 yılında İstanbul’da lise öğrencileri madde bağımlılığı oranı 10,4’e kadar yükselmiş durumda. Çok yüksek bir artış var. Bu durumun arka planında ise plansız ve çarpık yapılaşma ile sosyal alan ve sosyal faaliyet yetersizliği yatıyor.” şeklinde konuştu.


“Toplumsal refleks şart”
Yıldırım Kent Konseyi’nin göreve başladığı günden bu yana konu hakkında çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Edebali, “Bu alandaki rahatsızlıkta toplumsal olarak bir mesafe kat edemedik. Konu artık Türkiye’nin gündemine de yerleşmeye başladı. Kent Konseyimiz de Yıldırım’daki farkındalığı oluşturacaktır”dedi. Madde bağımlılığı konusunda oluşması gereken bilincin önce ailede oluşması gerektiğinin altını çizen Başkan Edebali, “Toplum olarak bizim bir refleks geliştirmemiz gerekli. Yıldırım’ın genç bir nüfus kaynağı var. Bu kaynağa Tüm STK’lar ile birlikte sahip çıkmalıyız. Belediye olarak kapsamlı bir proje ile çocuklarımızı uyuşturucudan uzak tutmakla kalmayıp, topluma en fazla yarar sağlayacak bir aşamaya getirmeyi hedefliyoruz”ifadelerini kullandı. (Zeki Aras –İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com