Advert
Advert
Advert

"Madde bağımlılarının tedavi yöntemlerinde maneviyat esas alınmalıdır"

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Şanlıurfa Şubesi III. Geleneksel İstişare toplantısı 2014 sonuç bildirgesi, yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

 Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi III. Geleneksel İstişare toplantısı 2014 sonuç bildirgesini yapıtığı basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı. Programa Şanlıurfa Valisinin, Eyyübiye, Haliliye ilçelerinin Belediye Başkanları, birçok daire amiri, STK Temsilcileri katıldı.

Madde bağımlılığı konusunun ne kadar ciddi olduğunun bir kez daha anlaşıldığını belirten Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi Başkanı Muharrem Çelik, gençlerin uyuşturucu bataklığına saplanmamaları için Yeşilay Cemiyeti olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

“Madde bağımlılarının tedavi yöntemlerinde maneviyat esas alınmalıdır”


Madde bağımlılarının tedavi yöntemlerinde, Avrupa yöntemlerinin dışında milli ve manevi esasların öne çıkartılarak geleneksel ve kültürel yapı göz önünde bulundurularak madde bağımlılığının önüne geçilebileceğini ifade eden Çelik, “Bu gençlerimize ilaç tedavisinden çok Allah’ın varlığı ve birliği, kudreti, İslam’ın güzelliğini aşılayarak onları uyuşturucu bataklığından kurtara biliriz. İmanlı bir gençlik yetiştirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“Madde bağımlılığı ailenin ilgisizliği neticesinde ortaya çıkıyor”


Yapılan toplantı sonucunda madde bağımlılığının aktüel ve ciddi bir tehlike olduğu,  bağımlılık konusunda çalışmak için toplumsal işbirliği gerekliliği kararı alındığını dile getiren Çelik, “Madde bağımlılığının ailenin ilgisizliği neticesi olarak ortaya çıktığı, bunun için de aile bilgilendirme çalışmalarının yapılması kararı alındı. Madde bağımlılığı konusunda çeşitli kurumların yaptıkları somut çalışmalar katılımcılar ile paylaşıldı.” dedi.

İnternet kafelerdeki tehlikeye de değinen Çelik “Yapılan toplantı sonucunda önleyici hizmetler kapsamında teknolojik bağımlılık kaynaklı tüm bağımlılıkların önüne geçilmesi için internetin ve internet kefelerin takibe alınması karara bağlanmadı. Bu geç kalınmış olsa da internet kafe ve benzeri yerlerin titizlikle denetlenmesi gereklidir.” dedi.  (Sedat Kuşulay-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır