Advert
Advert
Advert

Londra Turizm Fuarına Göbeklitepe damga vurdu

Şanlıurfa'da bulunan 12 yıllık Göbeklitepe Bakan Numan Kurtulmuş ile damga vurdu.

Londra Turizm Fuarına Göbeklitepe damga vurdu
Londra Turizm Fuarına Göbeklitepe damga vurdu admin

Londra’da WTM'de Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş “Tarih yeniden canlanıyor” konferansıyla Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe'yi anlattı.

Dünyanın ikinci ve en önemli turizm fuarlarından olan World Travel Market (WTM) kapılarını ziyaretçilere açarken Şanlıurfa zenginlikleriyle yine damga vurdu. Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar ve ilgili kurumların temsil edildiği fuarda  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş “Tarih yeniden canlanıyor” konferansıyla Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe'yi anlattı.

 Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: "Şanlıurfa’daki hazinemiz Göbeklitepe’yi “Tarih yeniden canlanıyor” konferansıyla Londra’da WTM’nin gündemine taşıdık" şeklinde paylaşımda bulundu.

 

Bu yıl 38’incisi gerçekleştirilen WTM’e 6-8 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek fuara 181 ülkeden yaklaşık 4 bin 600 firma, 51 bin 500 turizm profesyoneli tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

GÖBEKLİTEPE NEDİR?

Şanlıurfa'nın 20 km. doğusundaki Örencik Köyü yakınlarında bulunan bir kazı alanıdır. Mezopotamya'daki en eski tapınaktır. 
1996 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) ile Şanlıurfa Müzesi'nin ortak çalışması ile yapılan kazılarda günümüzden 12.000 yıl öncesine ait (Çanak-Çömleksiz Neolitik Dönem) büyük bir tapınak kalıntısına ulaşılmıştır. Ayrıca tapınağı süsleyen doğal boyutlarında taştan oyulmuş yaban domuzu, kaplumbağa ve akbaba heykelleri de bulunmuştur.
Göbekli Tepe'de ortaya çıkan tapınağı önemli kılan neden, tapınağı yapanların, yerleşik hayata geçmemiş avcı-toplayıcı insanlar olmasıdır. Bu da yerleşik yaşama geçişte ekonomik ya da ekolojik değil, kalabalık ve uzun süreli dinsel törenlerin rol oynamış olabileceğini gösteriyor.
Göbekli Tepede arkeologlar 15 metreye varan daire biçimli üç alan ortaya çıkarmışlardır. Kazı yerinde üzerlerinde çeşitli hayvan kabartmaları ya da bunların taşa kazınmış figürlerinin yer aldığı "T" biçimli 16 destek ve kireçtaşı tabakası bulunmuştur. Ayrıca bulunan bazalttan yapılmış kaplar ve işlenmiş çakmaktaşlarından, burada yaşayanların kalıcı olmasa da en azından geçici bir süre burada yaşadıkları anlaşılıyor. Büyük olasılıkla Göbekli Tepe, bölgede yaşayan insanlarca dinsel amaçlar için düzenli olarak ziyaret edilen bir buluşma yeri idi. 
Burada bulunan yapıların eski tarihlileri dairesel, daha yeni olanlar ise dikdörtgen biçimlidir.

Haber: Mehmet Aslan / www.balikligol.com 

 

 

 

Londra WTM London WTM World Travel Market Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Göbeklitepe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle