Advert
Advert
Advert

Âlimlerden karma eğitim uyarısı!

​Karma eğitimin verdiği zararlar nedeniyle birçok ülkenin bu sistemden vazgeçtiğine dikkat çeken kanaat önderleri, Türkiye'nin de karma olmayan eğitim sistemine geçmesi gerektiğini söyledi.

Âlimlerden karma eğitim uyarısı!
Âlimlerden karma eğitim uyarısı!

Âlimler ve Medreseler Birliği İttihad-ul Ulema üyesi Molla Salih Gültekin, karma eğitimin olduğu okullarda öğrenciler arasında sıkça kavga olaylarının yaşandığını dile getirerek, karma eğitimin öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler yarattığını söyledi.

Gültekin, eğitim müfredatının içerisine Allah ve Peygamberi aşılayacak, öğrencilere onları haram ve günahlardan alıkoyacak programların yerleştirilmesiyle, karma eğitimdeki sorun ve sıkıntıların en aza ineceğini belirtti.

Eğitimdeki var olan sıkıntıların birinci sebebinin karma eğitim olduğuna işaret eden Gültekin, “Karma eğitim olan okulda eğitimden ziyade gençlerin akılları başka yerlerde oluyor. Avrupa ülkelerinde dahi karma eğitimin zararları görüldüğü için oralarda karma eğitim yapılmıyor. Kız ve erkek ayrı sınıflarda olduğu zaman eğitimin kalitesinin çok arttığını görüyoruz. Karma eğitimde kız ve erkeğin yan yana gelmesi, ateş ve barutun yan yana gelmesi gibidir. Ateş ve barut, yan yana geldiği zaman kesinlikle birbirlerine zarar verirler.” dedi.

Öğrencilerin liselerde çeteleşmeye doğru gittiğini ve bunun sebebinin de karma eğitim olduğunu vurgulayan Gültekin, “En ufak bir olayda dahi çocuklar birbirlerini doğramaya çalışıyorlar. Bu çocuklar aynı okulu, aynı sınıfı paylaştıkları halde birbirlerine tahammülleri yok. Kız çocukları erkekler gibi bıçak taşıyor ve aşkına! karşılık vermediği için arkadaşını bıçaklıyor. Bunun sebebi maneviyatsızlıktır, karma eğitimdir. Eğitim müfredatının içerisine, gençlere Allah ve Peygamberi aşılayıp, onları haram ve günahlardan alıkoyacak programlar koyarsak, bu sorun ve sıkıntılar en aza inecektir. Okullara da huzur gelecektir. Beni düşündüren noktalardan bir tanesi, bu çocuklar evlenirken nasıl bir yuva kuracaklar?  Kurulan yuva hangi temeller üzerine oturtulacak ve evlilikten sonra bu gençlerden doğacak çocukların terbiyesi nasıl olacak? Zamanında ahlaki ve manevi bir eğitim almayan anne ve babalar, çocuklarına ne verecek, diye bizleri kara kara düşündürüyor.” ifadelerini kullandı.

“Maneviyatsızlık ve eğitimin kalitesizliğinden dolayı intihar olayları yaşanıyor”

Son yıllarda özellikle gençlerde giderek artan intihar olaylarına da değinen Gültekin, devamında şöyle dedi: “Bu intihar olaylarının birinci sebebi, maneviyatsızlıktandır. Eğitim yuvalarının verdiği eğitimin kalitesizliğinden dolayı da bu intihar olayları yaşanıyor. Bu gençleri haramdan, maneviyatsızlıktan uzaklaştıracak ilahi bir bekçi olmadığı için bu gençler, intihar da ederler, kötü yola da düşerler. Burada suç sadece anne ve babaların değil. Bu gençleri ıslah etmekteki görev, biz topluma düşüyor. Bilinçli ve şuurlu bir şekilde bu gençler eğitilip, onlara Allah korkusu aşılandığı zaman intihar da etmezler, kötü yola da düşmez, kötü alışkanlıklara da sahip olmazlar.” (M. Fatih Akgül- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu