Advert
Advert
Advert

Lidar köyünün 26 yıldır süren arazi davası VİDEO

Bedir Yıldırım; “26 yıldır süren Lidar köyünün arazi davası bir an önce sonuçlansın” dedi.

Lidar köyünün 26 yıldır süren arazi davası VİDEO
Lidar köyünün 26 yıldır süren arazi davası VİDEO

Şanlıurfa’nın Bozova İlçesine bağlı Lidar (Dikili) köyü yıllar önce su altında kaldı. Burada arazilerinin su altında kaldığı ve istimlak edilen arazilerinin bedelini alamadıkları için 26 yıl önce DSİ’yi mahkemeye verdiklerini belirten Lidarlı Bedir Yıldırım, isyan ederek “bu daha bir an önce sonuçlansın” dedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le görüşerek köylünün sorunlarını ve bitmeyen mahkemeyi anlattığını belirten Bedir Yıldırım; “Bloke edilen paramızı veya emsal olarak su altında kalan araziler kadar arazi bize verilsin” dedi.

Olayın geçmişini anlatan Yıldırım; “Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Lidar (Dikili) köyü yıllar önce GAP projesi nedeniyle sular altında kaldı. Köye ait 3200 dönüm arazi devlet tarafından kamulaştırıldı. 1986 yılında kamulaştırılan araziler için tam 248 MİLYON LİRA Ziraat Bankasında hak sahipleri için yatırıldı. Ancak o köyden 9 ailenin mirasçıları belirlenemediği için tüm aileler o parayı alamadı” dedi

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemizi bayrağımızı seviyoruz. Tüm köylü adına konuşuyorum. Bu para binlerce kişiyi ilgilendiriyor. 26 yıldır süren davamızda ülkemizi AİHM yoluyla şikayet etmedik. Sorunumuzu kendi ülkemizde çözmek istiyoruz. Devlet ya bize emsal arazi versin yada davayı hemen sonuçlandırsın. Bloke olarak duran paramızı bize versinler. Başka yerde esman olan araziler var. Bizde emsallerden yararlanmak istiyoruz” dedi.

www.balikligol.com

 

VİDEO

Şanlıurfa Bozova Lidar Dikili köyü GAP projesi Bedir Yıldırım 26 yıldır süren arazi davası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu