Advert
Advert
Advert

LGP fiyatı benzine yaklaştı

3 Bakanlığa sunulan teklif kabul edilirse; benzinin litresi 3.92, mazot 3.98 lira olacak.

LGP fiyatı benzine yaklaştı
LGP fiyatı benzine yaklaştı

Türkiye Akaryakıt Bayileri Sendikası'nın Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarının yüzde 50'sinin ÖTV+KDV olduğunu göz önüne alarak hazırladığı raporu araç sürücülerine ümit verdi. Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre TABGİS Başkanı Ferruh Zülfikar'ın, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya sunduğu rapor uygulamaya geçerse benzinin litresi 3.92 TL'ye düşecek. Zülfikar, raporda ÖTV'nin bütün akaryakıt ürünlerinde 1.40 lira olarak eşitlenmesini tavsiye ettiklerini belirtti.

 

İşte TABGİS raporundan bazı çarpıcı başlıklar;

 

* Türkiye'de en çok üretilen akaryakıt benzindir. Ancak yüksek fiyatı sebebiyle tüketimi hızla azalıyor. Yurt içinde litresi 4.84 liradan satılamayan benzin Tüpraş tarafından litresi 1 TL civarında fiyatla ihraç edilmektedir. Devlet sadece 2012 yılında 2.4 milyar lira vergi kaybetmiştir.

 

* Akaryakıttan alınan ÖTV'nin bütün ürünlerde litrede 1.40 lira olarak eşitlenmesini teklif ediyoruz. Bu yapılırsa benzinin litresi 3.92 liraya, motorinin litresi 3.98 liraya düşecek, LPG 'nin litresi de 3.37 lira olacaktır.

 

* Teklifimizin kabul görmesi ve uygulanması halinde, devletimizin hiçbir vergi kaybı olmayacaktır. Aksine, üretilen benzinin tamamının ülke içinde tüketilmesi halinde 8 milyar daha fazla vergi geliri elde edilecektir.

 

* Motorin ucuzlayınca yasadışı ürün (10 numara) kullanımı azalacak. Kaçak akaryakıtın sebep olduğu 5 Milyar TL'lik vergi kaybı devletin kasasına geri dönecektir. Benzin fiyatı düşünce, yıllık ortalama 4 milyar lira olan LPG ithalat maliyeti de en az yüzde 50 oranında azalacaktır. (Kaynak: Samanyolu Haber)

Urfa Sanlıurfa Urfa Haber Sanlıurfa Haber Urfa Haberleri Türkiye Akaryakıt Bayileri Sendikası Türkiye Gazetesi TABGİS LGP fiyat benzin ÖTV Akaryakıt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu