Advert
Advert
Advert

"Lenfoma kanserinden korkmaya gerek yok"

Lenfomanın 30 alt tipe ayrıldığına dikkat çeken uzmanlar, erken tanı ve kişiye uygun tedavi yöntemleri sayesinde artık korkulacak bir hastalık olmadığını belirtiyor.

Halk arasında lenf kanseri olarak bilinen lenfoma, lenf düğümlerinin büyümesiyle kendini gösteriyor. Lenfomanın 30 alt tipe ayrıldığına dikkat çeken uzmanlar, erken tanı ve kişiye uygun tedavi yöntemleri sayesinde artık korkulacak bir hastalık olmadığını belirtiyor.

Lenf düğümlerinin vücutta boyun, koltuk altı, kasık ve damarların etrafını saran bir sistem olduğunu belirten Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yenerel, “40 yıl önce lenfoma tedavisinde hastaların yüzde 40’ı kurtulurken günümüzde artık bu oran, yüzde 85’lerin üzerinde. dedi.

“Bekle - izle taktiği”
Lenfomanın 30 alt tipe ayrıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Yenerel, bazı durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulmadan, lenfomanın yıllarca yalnızca takip edildiğini belirtiyor. Yenerel, “Bazı durumlarda ise hastalık hızlı seyreder. 40 yıl önce lenfoma tedavisinde hastaların yüzde 40’ı kurtulurken günümüzde yüzde 85, hatta yüzde 100 oranında bile yüz güldürücü tedavi sonucu alınabiliyor” dedi. Lenfoma lenf düğümleri dışında bademcikler, dalak, karaciğer, bağırsaklarda da görülebiliyor.  Lenfoma düşük, orta ve hızlı seyredebiliyor ve hastalık hızına göre sınıflandırılıyor. Hızlı seyreden lenfomalar, lenf büyümesi dışında, terleme, zayıflama, ateş ve halsizlik gibi bulgular ile ortaya çıkıyor. Düşük seyirli lenfomada, lenf düğümlerinin organa baskısı olmadığı sürece senelerce, ‘Bekle izle taktiği’ ile ilaç vermeden yakından takip edilebiliyor.

Lenfoma tedavisi yüz güldürüyor
Sebebi kesin olarak belli olmasa da lenfoma, tarım ve böcek ilaçlarıyla temas sonucu, radyasyon ve çevre şartlarının da etkili olduğu, ayrıca AIDS ile de direkt eğilim yaratan bir hastalık. Ancak lenfoma tedavisi günümüzde son derece yüz güldürücü bir şekilde sonuçlanabiliyor. Erken tanı ve kişiye uygun tedavi yöntemleri sayesinden, lenfoma artık korkulacak bir hastalık değil. Hedefe yönelik akıllı ilaç tedavileri sayesinde de iyileşme şansı giderek artıyor. (İLKHA)


Lenfoma kanseri Prof. Dr. Mustafa Yenerel Hematoloji Uzmanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu