Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık "Lenfoma kanserinden korkmaya gerek yok"

"Lenfoma kanserinden korkmaya gerek yok"

Lenfomanın 30 alt tipe ayrıldığına dikkat çeken uzmanlar, erken tanı ve kişiye uygun tedavi yöntemleri sayesinde artık korkulacak bir hastalık olmadığını belirtiyor.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 11:58

Halk arasında lenf kanseri olarak bilinen lenfoma, lenf düğümlerinin büyümesiyle kendini gösteriyor. Lenfomanın 30 alt tipe ayrıldığına dikkat çeken uzmanlar, erken tanı ve kişiye uygun tedavi yöntemleri sayesinde artık korkulacak bir hastalık olmadığını belirtiyor.

Lenf düğümlerinin vücutta boyun, koltuk altı, kasık ve damarların etrafını saran bir sistem olduğunu belirten Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yenerel, “40 yıl önce lenfoma tedavisinde hastaların yüzde 40’ı kurtulurken günümüzde artık bu oran, yüzde 85’lerin üzerinde. dedi.

“Bekle - izle taktiği”
Lenfomanın 30 alt tipe ayrıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Yenerel, bazı durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulmadan, lenfomanın yıllarca yalnızca takip edildiğini belirtiyor. Yenerel, “Bazı durumlarda ise hastalık hızlı seyreder. 40 yıl önce lenfoma tedavisinde hastaların yüzde 40’ı kurtulurken günümüzde yüzde 85, hatta yüzde 100 oranında bile yüz güldürücü tedavi sonucu alınabiliyor” dedi. Lenfoma lenf düğümleri dışında bademcikler, dalak, karaciğer, bağırsaklarda da görülebiliyor.  Lenfoma düşük, orta ve hızlı seyredebiliyor ve hastalık hızına göre sınıflandırılıyor. Hızlı seyreden lenfomalar, lenf büyümesi dışında, terleme, zayıflama, ateş ve halsizlik gibi bulgular ile ortaya çıkıyor. Düşük seyirli lenfomada, lenf düğümlerinin organa baskısı olmadığı sürece senelerce, ‘Bekle izle taktiği’ ile ilaç vermeden yakından takip edilebiliyor.

Lenfoma tedavisi yüz güldürüyor
Sebebi kesin olarak belli olmasa da lenfoma, tarım ve böcek ilaçlarıyla temas sonucu, radyasyon ve çevre şartlarının da etkili olduğu, ayrıca AIDS ile de direkt eğilim yaratan bir hastalık. Ancak lenfoma tedavisi günümüzde son derece yüz güldürücü bir şekilde sonuçlanabiliyor. Erken tanı ve kişiye uygun tedavi yöntemleri sayesinden, lenfoma artık korkulacak bir hastalık değil. Hedefe yönelik akıllı ilaç tedavileri sayesinde de iyileşme şansı giderek artıyor. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com