Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Lastiklerde doğru hava basıncı önemli

Lastiklerde doğru hava basıncı önemli

​Uzmanlar, lastik basıncının doğru seviyede olmasının güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2015 Pazartesi 11:36
Lastiklerde doğru hava basıncı önemli

Lastik basıncının doğru seviyede olmasının güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıdığını söyleyen uzmanlar, lastiklerde düşük hava basıncının kazalara davetiye çıkardığına dikkat çekiyor.

Uzmanlar, “Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken, bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor.” uyarılarında bulunarak düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastiklerin şu riskleri barındırdığını söylüyor: “Yol tutuş kabiliyetini azaltır. Direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur. Islak zeminde fren mesafesini uzatır. Aşırı ısınacağından patlama riski artar Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır.”

Düşük hava basıncı neden tehlikeli?

Lastiklerde düşük hava basıncının, lastiğin aşırı esneyerek ısınmasına ve bununla birlikte temas yüzeyinin bozularak yol tutuşunun azalmasına neden olduğunu belirten uzmanlar, düşük basınçlı lastiklerin, ıslak zeminde ise lastiğin yolla temasını yitirmesi sebebiyle daha ciddi sorunlara yol açtığını kaydediyor. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com