Advert
Advert

Lastiklerde doğru hava basıncı önemli

​Uzmanlar, lastik basıncının doğru seviyede olmasının güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Lastiklerde doğru hava basıncı önemli
Lastiklerde doğru hava basıncı önemli

Lastik basıncının doğru seviyede olmasının güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıdığını söyleyen uzmanlar, lastiklerde düşük hava basıncının kazalara davetiye çıkardığına dikkat çekiyor.

Uzmanlar, “Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken, bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor.” uyarılarında bulunarak düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastiklerin şu riskleri barındırdığını söylüyor: “Yol tutuş kabiliyetini azaltır. Direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur. Islak zeminde fren mesafesini uzatır. Aşırı ısınacağından patlama riski artar Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır.”

Düşük hava basıncı neden tehlikeli?

Lastiklerde düşük hava basıncının, lastiğin aşırı esneyerek ısınmasına ve bununla birlikte temas yüzeyinin bozularak yol tutuşunun azalmasına neden olduğunu belirten uzmanlar, düşük basınçlı lastiklerin, ıslak zeminde ise lastiğin yolla temasını yitirmesi sebebiyle daha ciddi sorunlara yol açtığını kaydediyor. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Binasının Yapılacağı Yer
İşte Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Binasının Yapılacağı Yer
Gaziantep Fakıbaba'ya da sahip çıktı
Gaziantep Fakıbaba'ya da sahip çıktı