Advert
Advert
Advert

Lahmacunu Antep'e Kaptırıyoruz!..

Dünya kamuoyunda ‘Lahmacun Türkiye’nin mi Ermenistan’ın mı?’ tartışmaları sürerken, AK Parti Gaziantep Milletvekili Öztan, lahmacuna sahip çıkmaları anlamında şehrindeki sivil toplum kuruluşlarının uyanık olmasını istedi.

Lahmacunu Antep'e Kaptırıyoruz!..
Lahmacunu Antep'e Kaptırıyoruz!..
Şanlıurfa Lokantacılar Odası Başkanı ise 8 bin TL bulamadıkları için lahmacunu tescilleyemediklerini kaydetti.

Ermenilerin 6. Orta Avrupa Gıda Kongresi’nde lahmacunu kendi yemekleri gibi tanıtmasıyla başlayan “Lahmacun Türkiye’nin mi Ermenistan’ın mı?” tartışmalarına AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve Şanlıurfa Lokanta, Köfte ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kaçak da katılarak, “Lahmacun Urfa’nın mı, Antep’in mi?” tartışması başlattı.

‘BAKLAVAMIZI YUNANLILARA, LAHMACUNUMUZU DA ERMENİLERE KAPTIRMAYALIM’
Dün bir lahmacun fırınında ocak başına geçip lahmacun pişiren Gaziantep Milletvekili Erdoğan, “Dün Yunanlılar baklavamıza, bugün de Ermeniler lahmacunumuza sahip çıkmaya çalışıyor, yarın başka milletler başka yemeklerimize ve kültürel değerlerimize sahip çıkacaktır. Bu nedenle tüm yemeklerimizin coğrafi işaretlerini almamız gerek." diyerek şehrindeki sivil toplum kuruluşlarının bu konuda duyarlı davranması gerektiğini belirtti.

‘BU TARTIŞMA BİZE DERS OLSUN’
Gaziantep Sahan Restoranlar Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan ise lahmacunun tescil işlemlerinin devam ettiğini bu tartışmanın herkese ders olması gerektiğini kaydederek, “Milli değerlerimize ve yemeklerimize sahip çıkmamız gerektiği gerçeğini bir kez daha gündeme taşımıştır. STK ve yerel yönetimler kendi bölgelerinin yemeklerine, kültürlerine, sanatlarına sahip çıkmalıdır. Eğer biz bu gün lahmacunu tescil ettirerek sahip çıkmazsak, yarın yenidünya kebabımız, alinaziğimiz, yuvalamamız, sarımsak kebabımız, malhıtalı köftemize, yağlı köftemize, kebaplarımıza kısaca ünlü bütün yemeklerimize birileri sahip çıkacaktır, birileri bu yemeklerin kendi kültürlerine ait olduğunu iddia edecektir” diye konuştu.

‘LAHMACUNU LAHMACUN YAPAN İSOTTUR’
Dünya kamuoyunda büyük ses getiren lahmacun tartışmasına Şanlıurfa Lokanta, Köfte ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kaçak da katılarak, bu durumun Urfa açısından içler acısı olduğunu söyledi.
İpekyol Gazetesine konuşan Başkan Kaçak, “Gaziantep’in yada Ermenistan’ın lahmacuna sahip çıkması çok mantıksız. Çünkü lahmacun isot sayesinde acılığı ile eşsiz bir tattır. Acı ve isot denince de Urfa akla gelir. Yine içerisine katılan salça da öyle. Urfa’ya özgü bir lezzettir. İsotuyla acı, salçasıyla ekşi olmayan bir lahmacun, lahmacun olmaktan çıkmıştır. Dolayısıyla lahmacunun gerçek adresi Urfa’dır” diyerek tartışmalara tepki gösterdi.

TESCİL ÜCRETİ 8 BİN TL
Fıstığın Antep’e, çiğköftenin Adıyaman’a, kadayıfın ise Hatay’a gittiğini hatırlatan Kaçak, “Elimizde bir şıllık bir de lahmacun kalmıştı. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’na daha önce çağrı yaptık. Lahmacunu tescilleyelim, dedik. Bütçesi odamızı aştığı için Ticaret ve Sanayi Odası da tescil ücreti olan 8 bin TL’yi karşılamayı reddetti. Urfa’mıza yazık oluyor. Kendi değerlerimize sahip çıkamıyoruz” dedi.
MUSTAFA ARISÜT/İPEKYOL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu