Advert
Advert
Advert

Lahmacun resmen Gaziantep yemeği oluyor

Özellikle Fıstığı kendi adına tescilleyen Gaziantep, bu kez de Urfa'nın meşhur yemeği olan Lahmacun, içli köfte ve daha nice yemekler için patent başvurusu yaptı.

Lahmacun resmen Gaziantep yemeği oluyor
Lahmacun resmen Gaziantep yemeği oluyor
üç dernek, Gaziantep'e ait 30 çeşit yemekle ilgili Türk Patent Enstitüsü'ne coğrafi tescil başvurusu yaptı. Eğer başvuru kabul edilirse bu yemekler sadece Gaziantep adıyla anılacak.
Anadolu Mutfağını Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği, Gaziantep Gastronomi ve Aşçılar Derneği ile Gaziantep Kulübü Derneği, 'coğrafi tescil' alınması için başvuru yaptıkları yemeklerin tanıtımı için Sahan Şirehan'da toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Anadolu Mutfağını Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, "Bu çalışmaların devamının gelmesi lazım. Sadece bölgesel tescil yetmiyor. Dünyada da tescil ettirmemiz lazım. 500 Gaziantep yemeğinin en az 5 tanesini uluslararası alanda tescil ettirmeliyiz." dedi.
Gaziantep Gastronomi ve Aşçılar Derneği Başkanı İlkay Gök Pınarlı da amaçlarının Gaziantep'in mutfak kültürünü korumak, geliştirmek ve orijinal haliyle gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade etti. Gaziantep Kulübü Derneği'nin geçmiş dönem başkanı Gamze Aşnük ise çalışmaya, lezzet konusundaki uzmanlıklarını aktararak katkıda bulunduklarını dile getirdi. Tescil başvurusu yapılan yemeklerden bazıları şunlar: "Şiveydiz, Keme Kebabı, Firik Pilavı, Katmer, Kilis Kebabı, Yuvarlama, Lahmacun, Antep Usulü Çiğ Köfte, Simit Kebabı, Soğan Kebabı, Alaca Çorba, Sarımsak Aşı, Akıtmalı Köfte, Zeytin Böreği, Özbek ve Buhara Pilavı, Maş Piyazı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!