Advert
Advert
Advert

Kuyumcular, "Altın fiyatları daha da düşecek"

1 Kasım seçimlerinin hemen ardından altın fiyatlarının düşüşe geçmesini kendilerini sevindirdiklerini belirten Gaziantepli kuyumcular, altındaki düşüşün ileriki günlerde de devam edeceğini belirttiler.

Kuyumcular,
Kuyumcular,

Gaziantepli kuyumcular, 1 Kasım seçim sonuçlarını ve altın piyasasını İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) değerlendirdi. Altın piyasasında sürekli değişiklikler olduğunu belirten kuyumcular, altın fiyatlarının seçimden sonra düşüşe geçtiğini söylediler.

Düğün sezonunun bitmesinin ardından işlerinde azalma olduğunu belirten Kuyumcu Mehmet Çaprak, altın fiyatlarında 1 Kasım’da yapılan seçimlerin etkili olduğunu söyledi.

Altın fiyatlarının sürekli iniş çıkış gösterdiğini söyleyen kuyumcu Çaprak, seçimden sonra altın fiyatlarının düşüşe geçtiğini belirterek, “Seçim sonuçları fiyatlara olumlu bir şekilde yansıdı. Seçim öncesinde külçe altının fiyatı 108 TL civarındaydı. Seçimden bir gün önce 101 bin 500’e düştü. Şimdi ise 102 ve 103 TL arasında seyrediyor. Eğer hükümet kurulursa biraz daha düşer diye tahmin ediyorum.”dedi.

Fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz

Seçimden sonra altın fiyatlarının yüzde 5 civarında düşüşe geçtiğini belirten Çaprak, “Tam altın 720 TL civarındaydı 670 liraya, külçe altın 108 TL civarındaydı 103 liraya, çeyrek altın 185 civarındaydı 165 liraya düştü. Ortalama yüzde 8 bir düşüş var. Biraz daha düşmesini temenni ediyoruz. Altının düşmesi alıcı içinde satıcı içinde daha iyi olur. Vatandaşlar fiyatın oturmasını bekliyor. Fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz.”ifadelerini kullandı.

Seçimden önce altın fiyatlarının aşırı derece yükseldiğini belirten kuyumcu Mesut Altınbaş ise, bu yılın başında 150 lira ile satışı gerçekleşen çeyrek altının 7 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından hızla yükselişe geçip 185 liraya kadar yükseldiğini hatırlattı.

Altın fiyatları biraz daha düşerse satışlarımızda o oranda artar

Altınbaş, “Seçimi herkes bekliyordu. Dolayısıyla bizde iş adamları gibi esnaflar gibi yatırımcılar gibi seçimi bekliyor ve sonuçların fiyatlara nasıl yansıyacağını merak ediyorduk. İstikrarın sağlanmasıyla fiyatların düşeceğini tahmin ediyorduk. Halkın Ak partiyi iktidara taşımasıyla istikrarın sağlandığı görülüyor. Altın fiyatları düşüşe geçti. Biz fiyatların düşmesiyle işlerde bir hareketlilik bekliyoruz. Ama işlerde yine bir durgunluk var. Bu durgunluğun altın fiyatları ile ilgili değil de sanki vatandaşın para sıkıntısından dolayı kaynaklanıyor.”diye konuştu.

Altın fiyatları ile ilgili de bilgi veren Altınbaş, “Çeyrek altın 175 TL, yarım altın 350 TL ve tam altın fiyatları ise 700 TL’den satılmaktadır. Seçimlerden sonra altın fiyatları yüzde 5 oranında düşüşe geçti. Şu an fiyatlar hala yüksek biraz daha düşmesini bekliyoruz. Altın fiyatları biraz daha düşerse satışlarımızda o oranda artar diye umut ediyoruz.” dedi.

Fiyatlarda bir düşüş oldu ama daha işler açılmadı

Altın fiyatlarındaki düşüşün satışlara hala yansımadığını belirten bir diğer kuyumcu esnafı Abdullah Ardıç, “Seçim sonuçları fiyatlara yansıdı. Fiyatlarda bir düşüş oldu ama daha işler açılmadı. İşlerin iyi olması için hükümetin kurulması, istikrarın sağlanması gerekir. Vatandaşlar fiyatların daha çok düşeceğini beklediğinden, şu anda işler durgun. Seçim sonuçlarının ardından düşen fiyatlar daha işlere yansımadı ama yansıyacak.” şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler