Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kuşların sürü halinde uçmalarının sırrı

Kuşların sürü halinde uçmalarının sırrı

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2010 Cuma 06:01
Kuşların sürü halinde uçmalarının sırrı

Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları, kuşların sürüler halinde ve uyum içinde uçmalarıyla ilgili ilginç bulgular elde etti.

13 güvercine GPS cihazı iliştirerek 15 km'lik güzergâh boyunca izleyen araştırmacılar, 'her kuşa söz hakkı tanıyan demokratik karar alma mekanizması'nın kuşların aynı yönde hareket etmesini sağladığını tespit etti. Araştırmayı yürüten Dr. Dora Biro, sürünün tek bir kuşun egemenliğinde olmadığını, bununla birlikte tamamıyla da eşitlikçi davranılmadığını belirterek, "Her kuşun bir oy hakkı var, ancak her bir oyun ağırlığı kuştan kuşa değişiyor." dedi. Dr. Biro'ya göre hiyerarşinin daha aşağısında bulunanlar, arkalarındakileri etkileyerek sürünün seyrüseferinde söz sahibi oluyor. Hiyerarşinin tepesine yakın bazı kuşların kararları, sürünün hareketi açısından, alttakilere göre ağırlık taşıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

227 hakim ve savcının ihraç edildi-İşte ihraç edilenlerin isim listesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com