Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Kurutmalıklar yaz aylarını aratmıyor

Kurutmalıklar yaz aylarını aratmıyor

Kış aylarına hazırlık için sebzenin üretildiği bölgelerde, yaz aylarında ipe asılarak kurutulan sebzeler, vitrinlerdeki yerini aldı. Bu sebzelerle yaz aylarını aratmayan yemekler yapılıyor.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2014 Pazar 12:12
Kurutmalıklar yaz aylarını aratmıyor

Kış aylarına hazırlık için sebzenin çok olduğu yaz aylarında ipe asılarak kurutulan biber, patlıcan, kabak, bamya ve acurlar vitrinlerdeki yerini aldı. Özellikle sebzeciliğin çok üretildiği yörelerde hazırlanan kurutmalık sebzeler kış mutfağının sebze ihtiyacına cevap veriyor. 

Fasulye, biber, patlıcan, kabak, acur ve bamya kurutulan başlıca sebzeler arasında yer alıyor. Köyde yaşayanların yanı sıra şehirlerde yaşayan birçok ailenin de balkonlarında kurutmalık sebze görmek mümkün. İmkânı olan birçok aile de yazın kuruttuğu sebzeleri satarak geçimini sağlıyor.

Günümüzde seralar aracılığıyla her ne kadar kışın da sebze üretiliyorsa da kurutmalık sebzeye olan talebi etkilemiyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Şanlıurfa’da da kurutmalık sebze satan işyerleri görmek mümkün. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri Balıklıgöl’e yakın bu çarşıdaki işyerlerinde iplere dizilmiş kurutmalık sebzeler yerini almış durumda. Özellikle bu kurutmalıkların arasında Urfa’ya has acı biberlerin yoğunlukta olması dikkat çekiyor.

Sekiz yıldır kurutmalık sebze sattığını ifade eden Davin Ruha,  “Bu biberler özellikle Antep’te yapılıyor. Maalesef şu an ilimizde bu yapılmıyor. Yedinci ve sekizinci aylar arasında tezgâhlarda alınan sebzeler kurutulup bağ yapılıp pazarlara indiriliyor. Pazara indirildiği zaman esnafa dağıtılıyor. Bu biber Şanlıurfa’da bu biberlere fazla rağbet yok.  Bu kurutmalıklar özellikle doğu ve batı illerinden gelenler tarafından alınıyor. Çünkü kurutmalıklar orada bulunmuyor.” dedi. (Osman Gülebak- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com