Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kurtulmuş,' PKK'nin eylemsizlik kararı alması iyi ama yetersiz'

Kurtulmuş,' PKK'nin eylemsizlik kararı alması iyi ama yetersiz'

Bakanlar Kurlu sonrası açıklamalarda bulunun Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Ankara'da meydana gelen patlamalara değindi.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2015 Salı 02:56
Kurtulmuş,' PKK'nin eylemsizlik kararı alması iyi ama yetersiz'

Çankaya Köşkü’nde yapılan Bakanlar Kurulu sonrası acıkmalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Ankara’da meydana gelen patlamalara da değinerek, bombalı saldırılarda iki intihar eylemcisinin olduğunu belirtti.

Kurtulmuş saldırıda 97 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 365 yaralının hastanelere kaldırıldığını, bunların 138’inin tedavisinin  hastanelerde devam ettiğini belirterek, hayatını kaybedenlerden 92’sinin kimliğinin belirlendiğini ifade etti.

Ankara'da meydana gelen bombalı saldırılarda iki intihar eylemcisinin olduğunu belirten Kurtulmuş, "Olayda iki intihar saldırganı olduğu kanaati aşağı yukarı son noktaya gelmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının gizlilik kararı dolayısıyla, bu konu netleşmeden bununla ilgili olarak resmi açıklamayı yapmıyoruz. İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor" şeklinde konuştu.

Kurtulmuş yaptığı konuşmasında, olayın oluş şekli, bombanın tipi, kullanılış şekli ve tarzının Suruç'taki bombalama eylemleriyle benzerlik gösterdiğinin belirtti.

Patlama olayı ile ilgili çok sayıda gözaltı olduğunu belirten Kurtulmuş, "Olay anından itibaren bu olayın hakikatinin araştırılması bakımından da iki emniyet başmüfettişi görevlendirilmiş bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak da rakam vermek istemiyorum, çok sayıda gözaltının gerçekleştiği, bu gözaltılar üzerinden hem olağan şüpheliler üzerinde, hem de olağan dışı şüpheliler ihtimali üzerinde çok titizlikle çalışıldığı, bu konuyla ilgili gerekli ve gerçekten sonuç alıcı adımların atılabilmesi için, spekülasyonların yapılmaması gerektiğini bir kere daha ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına maaş bağlanacağını, çocuklarına da burs imkanı sağlanacağını ifade ederek, meydana gelen patlamadan kimsenin siyasi rant elde etmeye çalışmaması gerektiğini vurguladı.

Kurtulmuş kamplaştırıcı ve kutuplaştırıcı dilden uzaklaşmaya davet ettiği açıklamasında, "Buradan bir parti siyaseti, buradan 1 Kasım seçimlerine yarayacak bir siyasi söz üretmek, aslını, gerçeğini bilmediği bazı konuları açık bir töhmet ve yalan vasıtası haline dönüştürmek, hiçbir şekilde Türkiye'de barışa da kardeşliğe de hizmet etmez. Buradan bütün siyasileri, bütün partileri, sivil toplum kuruluşlarını, yazarlarımızı, entelektüellerimizi, medya kuruluşlarımızı, hepsini barış ve kardeşlik dilini kullanmaya, karşı gördüğü grupları, karşı gördüğü siyasi çevreleri töhmet altında bırakmamaya, düşmanlık sözleriyle konuşmamaya, nefret sözleriyle konuşmamaya, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı dilden uzaklaşmaya davet ediyorum" dedi.

PKK’nın eylemsizlik kararına da değinen Kurtulmuş, PKK’nın eylemsizlik kararı almasının iyi ama yetersiz olduğunu, PKK’nın silahları gömmesi ve ikna etmesi gerektiğini ifade etti.  (İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com