Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kurtulmuş: Kobani'den gelenlerin sayısı 60 bini aştı

Kurtulmuş: Kobani'den gelenlerin sayısı 60 bini aştı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kobani'den Şanlıurfa Suruç'a gelenlerin sayısının 60 bini aştığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2014 Cumartesi 22:15
Kurtulmuş: Kobani'den gelenlerin sayısı 60 bini aştı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile İçişleri Bakanı Efkan Ala, Suriye sınırında incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa Suruç'a geldi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bugün itibariyle sınırı geçen Kobanili Suriyelilerin sayısının 60 binin üzerinde olduğunu belirtti.
 

Dün itibarıyla sınırın Kobani halkına açıldığını ifade eden Kurtulmuş, “Dün akşam itibariyle 5 bin civarında olan bu sığınmacı, göçmen kardeşlerimiz bugün itibariyle 60 bini aşmıştır. Sınırdan girenler kayıt altına alınmaya çalışılıyor, kontrollü bir şekilde sınırdan alınıyorlar. Maalesef IŞİD'in Kobani bölgesine yapmış olduğu saldırılar sonunda yaklaşık 20 köyün IŞİD kuvvetleri tarafından ele geçirilmesiyle birlikte oradan çok hızlı bir şekilde sınırımıza doğru bir göç dalgası geldi.”dedi.

Göçle ilgili hazırlık yaptıklarını kaydeden Kurtulmuş,  “Bu çerçevede 100 bini aşkın bir göçmen kitlesinin buraya gelmesi olasılığı dahi masadaydı. Dün itibariyle saat 13.00'te IŞİD güçlerinin yaklaşmasıyla sınırın karşı tarafında birikmiş olan Kobanili kardeşlerimizin can güvenliğini sağlamak bakımından onların hızla içeriye alınması kabul edilmesi süreci başladı. Biz, bize yardım çığlığı atarak elini uzatan herkese karşı elimizi uzatmak, evimizi açmak durumundayız. Suriye'den gelen kardeşlerimizin etnik kökeni, mezhebi, dini ne olursa olsun hepsini kabul etmek durumundayız."şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, YİBO içerisinde sığınmacıların barınması için okul bahçesine çadırlar kurulduğunu, sınırı geçerek Türkiye'ye gelen sığınmacıların büyük bölümünün ise yakınlarının yanına gittiğini söyledi. (İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com