Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kürtçr köy isimlerine soruşturma

Kürtçr köy isimlerine soruşturma

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2010 Salı 10:06
Kürtçr köy isimlerine soruşturma

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hakkında, 91 köyün tabelasını Türkçe ve Kürtçe yazdırdığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Valiliği, İl Genel Meclisinin 91 köy tabelasına Türkçenin yanısıra Kürtçe isimlerin de yazılması kararını mahkeme yoluyla iptal etti. Büyükşehir Belediyesi hakkında, 91 köyün tabelasını Türkçe ve Kürtçe yazdırdığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

BAYDEMİR: MUHTARLARIN TALEBİNİ YERİNE GETİRDİK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin BDPli Başkanı Osman Baydemir, köy muhtarlarıyla yaptığı toplantıda köylerin eski isimlerinin tabelalara yazılması yönünde talep aldığını söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığının atölyelerinde hazırlanan Kürtçe-Türkçe tabelaları Eylül 2010da 91 köyün girişine yerleştirtti. Kürtçe ismin yazılmasında Türkçe alfabede yer almayan X, Q ve W harflerinin de kullanıldığı dikkat çekti.

Daha sonra İl Genel Meclisinde BDPli ve AK Partili üyelerin oy birliğiyle köylerin eski isimlerinin yeni isimlerin yanına yazılması kararı alındı. Ancak Valilik bu kararı kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle onaylamadı.

JANDARMA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Bu arada Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi hakkında, meclis kararı alınmadan ve Valilik oluru olmadan asılan tabelalarla ilgili suç duyurusunda bulundu. Jandarmanın Şanlıurfa, Elazığ, Mardin ve Batman karayolları üzerinde bulunan köylerin değişen tabelalarla ilgili görüntülerle yaptığı suç duyurusunu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı incelemeye aldı.

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANABİLİR

Başsavcılık, incelemenin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hakkında Türk Harflerinin Kabulü ve Tatbiki Hakkındaki Kanunun koyduğu yasaklara aykırı hareket etmek suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma sonrasında suç unsuru bulunması durumunda talimatı veren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Ulaştırma Daire Başkanı İbrahim Altın hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabilecek.

SORUŞTURMA KAPSAMINDAKİ BAZI KÖY İSİMLERİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Türkçenin yanına Kürtçe isimlerini yazdığı bazı köyler şöyle: Yeşildallı (Hewarê xas), Çölgüzeli (Gozeliyeçolê), Kabahıdır (Qubaxıdır), Pirinçlik (Qırxali), , Topraktaş (Heste Qa Bahrê)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün Bitlisin Güroymak ilçesine yaptığı ziyarette halka seslenirken, ilçenin eski ismi olan Norşin diye söz etmesinin ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay demokratik açılım çerçevesinde yerleşim yerlerinin eski isimlerinin iade edilebileceğini duyurmuştu.

Kanalurfa.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com