Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Kürtçe Tiyatro ile anıldı.

Kürtçe Tiyatro ile anıldı.

Giriş Tarihi: 19 Mart 2010 Cuma 11:33
Kürtçe Tiyatro ile anıldı.

Mustafa ALOĞLU'nun haberi

Geceye Çelikhan Kaymakamı Ercan Turan, Belediye Başkanı Mehmet Bora, TRT Diyarbakır Bölge Müdür Yardımcısı Abdullah Öztürk, Kurum Müdürleri ve Binlerce Çelikhanlı katıldı.

Gecede Sunuculuğu Edebiyat Öğretmeni Akif Gültekin yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geceye göndermiş olduğu mesaj okundu. Bazı Bakan, Milletvekili ve Gazeteci-Yazarların da destek mesajları okundu.

İlçe Müftüsü Uğur Emiroğlu, Çanakkale şehitleri ve tüm Şehitler için Kuran'dan süreler okudu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Şiir Ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren Öğrencilerin Ödülleri verildi.

Şehit Şeyho Şişman Anadolu Lisesi Müdürü Resul Acar, Mehmet Akif Ersoy'un bir Şiir'ini seslendirdi.

ÇED derneği Genel başkanı Sabri Altın Günün Anlam ve önemine bianen bir konuşma yaptı.

Geceye Kutlama Mesajı gönderen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakan, Milletvekili ve gazeteci yazarların mesajlarını ÇED Genel başkan Yardımcısı Davut Akpınar Okudu Edebiyat Öğretmeni Celal Kaplan, Çanakkale Savaşını anlatan bir konuşma yaptı.

Gecenin Finalinde "Kürtçe Tiyatro" oyunu sergilendi. Çelikhan Tiyatro Grubu tarafından sergilenen oyun salondan büyük alkış aldı. Zaman Zaman Salonda bulunan yüzlerce kişinin ağlamasını sağladı.

Edebiyat Öğretmeni Celal Kaplan'ın yazdığı, Yönetmenliğini ise Resim Öğretmeni Mehmet Hanifi Altındağ'ın yaptığı oyunda Abdurrahman üstünel, Mustafa Keklik, Erkan Öğüt, Mustafa Karcı, Nihat Demirci. Abubekir Atlaş, Ramazan Altındağ, Harun Kan,5 yaşında ki Mehmet Altındağ oynadı.

Çelikhan Belediye Başkan vekili Abuzer Aktürk tiyatro oyununa katkı sundu.

Tiyatro oyunun içeriğini "Çanakkale'ye savaşmaya giden Kürt bir ailenin dramı konu edildi. Cafesiyaset muhabiri Mustafa Aloğlu'nun da izlediği tiyatro gösterisinde Çanakkale cephesinde, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap'ların birlikte savaştıkları teması sıkça işlendi.

Kürtlerinde bu ülkenin asil unsurlarından biri olduğu ve Türkiye sınırlarında yaşayan herkesin kardeş olduğu, Osmanlı torunlarının dış mihraplar tarafından parçalanmak istediği belirtildi.

Salondan büyük alkış alan bölüm ise Cepheden dönen Mehmed'in annesi ile yaşadığı diyalog oldu. Savaştan bir kolunu ve bacağını kaybeden Mehmet, Canını bir Çerkez'e borçlu olduğunu söyledi."Ana yüreği hiçbir şeye benzemez. Ama vatan sevdası her şeye bedeldir" diyen Fatma kadının feryadı salondakileri ağlattı.

kullan

Mehmet rolünde ki oyuncunun Türk bayrağını evde bulunan askıdan alarak öpüp başına koyması ve "canımızı verdik. Kanımızı verdik. Ancak bayrağımızı düşmana kaptırmadık. Allaha'a şükür Zaferle döndük. Çanakkale'de Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Arap, gibi Osmanlı bayrağı altında yaşayan herkes katılmış ve ülkemizin düşmana yenik düşmesine izin verilmemiştir."

Çanakkale savaşında Şehitlerin de askerler gibi savaştığının da belirtildiği Tiyatro oyunu büyük beğeni aldı. (Cafesiyaset)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com