Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Kürtçe öğretmen adaylarının açlık grevi sona erdi

Kürtçe öğretmen adaylarının açlık grevi sona erdi

Mardin Karayolları Parkı'nda atamalarının yapılmadığı gerekçesiyle 19 gün önce dönüşümlü olarak açlık grevi başlatan Kürtçe öğretmen adayları, eylemlerini sonlandırarak 'Mektup Gönderme Kampanyası' başlattı.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2014 Cuma 18:30
Kürtçe öğretmen adaylarının açlık grevi sona erdi

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji Bölümü tezsiz yüksek lisans programından mezun olan Kürtçe öğretmeni adayları, dönüşümlü olarak başlattıkları açlık grevlerini sonlandırdılar.

Mardin Valiliği karşısında bulunan Karayolları Parkı’nda başlatılan dönüşümlü açlık grevinin 19’uncu gününde basın açıklaması düzenleyen Kürtçe Öğretmenleri Platformu üyeleri, yaptıkları istişare sonucunda eylemlerini bugün itibariyle sonlandırma kararı aldıklarını açıkladılar.

Basın açıklamasını Ali Akkoyun Kürtçe, Ömer Öncel ise Türkçe okudu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 18 kişinin Yaşayan Diller ve Lehçeler adı altında atamalarının yapılacağını hatırlatan Ömer Öncel, “Türkçe ders veren 800 bin öğretmeni olan Milli Eğitim Bakanlığının Kürtçeye sadece 18 kişilik bir atama yapması tam bir hayal kırıklığıdır. Halk değişiyle dağ fare doğurmuştur. Biz bunu dilimize karşı yapılmış bir değersizleştirme oyunu olarak görüyoruz. Her şeye rağmen kaç kişi atanırsa atansın biz eylemlerimizin bir sonuç aldığını düşünüyoruz. Bugün itibariyle Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı dâhil olmak üzere devletin icra kurumlarına anadil talebimizi içeren mektup gönderme kampanyası başlattık. Bir hafta sürecek bu eylemimizin halkımız nezdinde karşılık bulmasını arzuluyoruz. 19 gündür devam eden eylemimizi de yaptığımız istişare neticesinde bugün itibariyle sonlandırıyoruz. Atanacak olan Kürtçe öğretmen arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyoruz.” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından Kürtçe öğretmen adayları sesiz bir şekilde dağıldılar. (M. Salih Keskin – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

BAŞKAN EKİNCİ, GELECEĞİN LİDERLERİYLE BİRARAYA GELDİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com