Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Kürtçe ikinci resmi dil olmalı"

"Kürtçe ikinci resmi dil olmalı"

Hilvan Selam-Der Başkanı, Kürtçenin istismar edilmemesi için ikinci resmi dil olarak anayasal güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2015 Perşembe 12:00

Kürtçenin istismar edilmemesi için ikinci resmi dil olarak anayasal güvence altına alınması gerektiğini söyleyen Hilvan Selam-Der Başkanı Esad Beyazçiçek, Kürt meselesi çözümünde de tüm kesimlerin muhatap alınması gerektiğini belirtti.

Kürt meselesinin Türkiye’nin en önemli meselesi olduğunun altını çizen Beyazçiçek, bu meselenin yeni kurulacak hükümet tarafından ivedilikle çözülmesi gerektiğini belirtti.

Kürt meselesinin çözümü noktasında daha önce birçok yanlışın yapıldığını ifade eden Beyazçiçek, “Bu meselenin bundan sonraki çözümü noktasında Kürtlerin insani ve İslami haklarının iadesi noktasında muhatap PKK/HDP değil Kürtlerin hepsi muhatap alınmalıdır. Silahlı bir örgüt, tüm Kürtlerin temsilcisi olamaz ve Kürtler adına karar verme yetkisine sahip değildir. Bu meselenin çözümü konusun da Kürtlerin tüm örgütlü yapıları, kanaat önderleri, aşiretler, cemaatler muhatap alınmalıdır ki meselenin çözümünde ilerleme sağlanabilsin.” dedi.

“Kürtçe ikinci resmi dil olmalı”

Beyazçiçek, “Kürt meselesine, Kürt halkının inancının, tarihinin ve toplumsal hassasiyetlerinin göz önünde bulundurularak çözüm üretilmelidir. Aksi takdirde meselenin ruhuna aykırı her girişim meseleyi içinden çıkılmaz bir duruma sokacaktır. Kürtçenin ikinci bir resmi dil olması için gerekli olan yasal düzenlemeler yapılmalıdır ki bu meselenin istismar edilmesinin önüne geçilebilsin.” diye konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

227 hakim ve savcının ihraç edildi-İşte ihraç edilenlerin isim listesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com