Advert
Advert
Advert

Kürt Bakanı Kürtçe Konuşturmayanlara Şanlıurfa İHH'dan Tepki

Şanlıurfa İnsani Yardım Derneği Başkanı Behçet Atila, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı, Türkiye’den gelen davet üzerine Konya’da katıldığı fuarda açılış konuşmasını kürtçe yapması fuar komitesi tarafından engellenmesine tepki gösterdi.

Kürt Bakanı Kürtçe Konuşturmayanlara Şanlıurfa İHH'dan Tepki
Kürt Bakanı Kürtçe Konuşturmayanlara Şanlıurfa İHH'dan Tepki 

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı, Türkiye’den gelen davet üzerine Konya’da katıldığı fuarda açılış konuşmasını kürtçe yapması fuar komitesi tarafından engellenmesine Şanlıurfa İnsani Yardım Derneği başkanı tepki gösterdi.


Şanlıurfa İnsani Yardım Derneği başkanı Behçet Atila konu ile ilgili şu açıklamada bulundu; “Konya’da 23-27 mart tarihleri arasında düzenlenen 14. Tarla Teknolojileri Fuarı’ın açılışının davetlisi olarak katılan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı ve Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komela) Siyasi Birim Sorumlusu Abdussettar Mecid, fuarın açılış töreninde konuşmasını anadili ve resmi dili olan kürtçe olarak yapacağını söylemesi üzerine fuar komitesinin buna izin vermemesi büyük bir haksızlık ve zulümdür. Türkiye’ye muhtelif zamanlarda gelen yabancı(misafir) başkanlar başbakanlar bakanlar milletvekilleri, herkes kendi dilinde konuşur, mesela Fransız bakanlar Fransızca konuşur, İngiliz Bakanlar İngilizce konuşur, Rus bakanlar Rusça konuşur sorun olmuyor, olmamalı da.  Ama Kürt Bakanın kürtçe konuşması engelleniyor. Resmi dilinde konuşmasına izin vermeyecekseniz adamı neden davet ediyorsunuz? Amacınız ne? Ne yapmak istiyorsunu? Aslında kürt sorununun temelinde bu kafatasçı zihniyet vardır. Yıllar yılıdır Kürt ve Türk kanının akmasında bu zihniyetin payı çok büyüktür. Irkçılık Şeytanın işidir.  Kim yaparsa yapsın haramdır ve sorunların başlangıç noktasıdır. Kimliğine bakmaksızın tüm ırkçıları kınıyoruz. Hususen de Fuar komitesini bu ırkçı tavrından dolayı kınıyorum.  Tarım bakanımız ve İlimizin milletvekili olan sayın Faruk Çelik’in bu konuya el atmasını, müsebbipleri hakkında işlem başlatmalarını talep ediyoruz.” dedi.

Kürt Bakanı Kürtçe Şanlıurfa İHH Behçet atila
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!