Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Küreselleşmenin sağlık ve eğitime etkisi anlatıldı

Küreselleşmenin sağlık ve eğitime etkisi anlatıldı

Çukurova Üniversitesi 'Tıpta İnsan Bilimleri Ders Kurulu' toplantıları başladı.

Giriş Tarihi: 30 Eylül 2014 Salı 19:31
Küreselleşmenin sağlık ve eğitime etkisi anlatıldı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Tıpta İnsan Bilimleri Ders Kurulu düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ilki gerçekleştirildi.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hippokrat Konferans Salonu’nda düzenlenen ve ÇÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Tuncer, Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülşah Seydaoğlu, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan, Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kocabaş, çok sayıda akademisyen ile öğrencinin katıldığı toplantı, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Temmuz Gönç’ün sunumuyla başladı.

Doç. Dr. Temmuz Gönç sunumunda “Küreselleşmenin Sağlık ve Eğitime Etkisi"ni anlattı. Doç. Dr. Gönç, küreselleşmenin tüm dünyada ticari, coğrafi, yasal sınırların aşıldığı, kültürel bir benzeşmenin yaşandığı ve sosyal olarak toplumsal etkileşimlerinin yoğunlaştığı bir dönem olarak tanımlandığını hatırlatarak, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

“Toplum sağlığı için çevresel faktörler de çok önemli”
Prof. Dr. Ali Kocabaş ise, “Bir Toplumun Sağlık Düzeyini Neler Etkiler?” adlı sunumunda, bu konuyla ilgili yapılan araştırmalara ve sonuçlarına değindi. Genetik, çevresel ve sosyo-ekonomik faktörlerin en az sağlık hizmetleri kadar önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kocabaş, “Toplum sağlığı için sadece doktorun en iyi ilacı vermesi, hastanenin en iyi sağlık hizmetini sunması yetmez. Bu hizmetler ancak bir toplumun sağlıklı gelişebilmesine yüzde 25’lik katkı sağlar. Diğer kalan yüzde 75 için de, diğer tüm çevresel faktörlerin düzeltilmesi gerekiyor.” dedi. (İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com