Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat "Kürdoloji Kürt diline hizmet etmek için var"

"Kürdoloji Kürt diline hizmet etmek için var"

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda Kürt Tiyatrosu'nun Tarihi konulu bir konferans düzenlendi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2015 Çarşamba 00:12

Kürt Tiyatrosu’nun Tarihi konulu Konferansa Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nesim Sönmez, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan   Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sönmez, Kürdoloji’nin Kürt diline hizmet etmek için var olduğunu belirterek, yüksek lisans programlarının devam ettiğini, tezli ve tezsiz olmak üzere içinde Irak’tan gelen 50 öğrencinin de bulunduğu 200 öğrencinin Kürdoloji bölümünde yüksek lisans yaptığını söyledi.

Kürtçe bölümünün lisans kısmının açılması için YÖK’e yaptıkları başvurunun kabul edildiğinin altını çizen Sönmez,  “Önümüzdeki yıl Kürtçe bölümüne lisans öğrencisi almaya başlayacağız. Kürtçe bölümünün ilerlemesi için öğrencilerimizin ve halkımızın yardımına ihtiyacımız var. Yeni programlar yapmamız için öğrencilerimiz bizler için aydınlık bir gelecek olacaklardır. Kürdoloji bölümünü tanıtmak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz ki, sanat ve edebiyat alanlarında yeni programlar ortaya çıkarabilelim.” dedi.  

Konferansın konuşmacısı Yazar Yavuz Akkuzu ise Kürt tiyatrosunun tarihçesi hakkında bilgiler verdi.

Konferans soru cevap bölümünün ardından sona erdi. (Murat Dalgın-İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com