Advert
Advert
Advert

"Kürdoloji Kürt diline hizmet etmek için var"

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda Kürt Tiyatrosu'nun Tarihi konulu bir konferans düzenlendi.

Kürt Tiyatrosu’nun Tarihi konulu Konferansa Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nesim Sönmez, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan   Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sönmez, Kürdoloji’nin Kürt diline hizmet etmek için var olduğunu belirterek, yüksek lisans programlarının devam ettiğini, tezli ve tezsiz olmak üzere içinde Irak’tan gelen 50 öğrencinin de bulunduğu 200 öğrencinin Kürdoloji bölümünde yüksek lisans yaptığını söyledi.

Kürtçe bölümünün lisans kısmının açılması için YÖK’e yaptıkları başvurunun kabul edildiğinin altını çizen Sönmez,  “Önümüzdeki yıl Kürtçe bölümüne lisans öğrencisi almaya başlayacağız. Kürtçe bölümünün ilerlemesi için öğrencilerimizin ve halkımızın yardımına ihtiyacımız var. Yeni programlar yapmamız için öğrencilerimiz bizler için aydınlık bir gelecek olacaklardır. Kürdoloji bölümünü tanıtmak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz ki, sanat ve edebiyat alanlarında yeni programlar ortaya çıkarabilelim.” dedi.  

Konferansın konuşmacısı Yazar Yavuz Akkuzu ise Kürt tiyatrosunun tarihçesi hakkında bilgiler verdi.

Konferans soru cevap bölümünün ardından sona erdi. (Murat Dalgın-İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu