Advert
Advert
Advert

Davet ettiler, Kürtçe konuşacağı için konuşturmadılar

Türkiye'de düzenlenen 14. Tarla Teknolojileri Fuarı’na davet edilen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı Abdussettar Mecid, fuarın açılış konuşmasını Kürtçe yapmak isteyince fuar hazırlık komitesi tarafından konuşması engellendiği iddia edildi.

Davet ettiler, Kürtçe konuşacağı için konuşturmadılar
Davet ettiler, Kürtçe konuşacağı için konuşturmadılar

Konya’da 23-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen 14. Tarla Teknolojileri Fuarı’na davet edilen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı Abdussettar Mecid, fuarın açılışında Kürtçe konuşmak isteyince fuar hazırlık komitesi tarafından engellenerek konuşturulmadı.
Kürdistan Ziraat Bakanının Kürtçe konuşması engellendi

Türkiye’nin daveti üzerine,  Konya’da 23-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen 14. Tarla Teknolojileri Fuarı’ın  açılışına katılan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı Abdussettar Mecid’in, fuarın açılış töreninde Kürtçe konuşması, fuar düzenleme komitesince  engellendi.

Edinilen bilgilere göre fuarın açılışında Kürt Bakan Mecid’de, konuşmasını Türkçe ya da İngilizce olarak yapmasının teklif edilmesi üzerine, Kürt Bakan bu duruma tepki göstererek “Ben bir Kürt bakan olarak konuşmamı Kürtçe dilinde yapmak istiyorum. Çünkü bu benim anadilim. İngilizceyi iyi bilmiyorum ve halkımın dilinde konuşmak istiyorum.” dedi.

Kürt Bakan  Mecid’in bu talebinin  fuar hazırlık komitesi tarafından kabul edilmemesi üzerine fuarın açılışında konuşma yaptırılmadığı öğrenildi.

Yaşanan durum  üzerine  basına konuşan Bakan Abdussettar  Mecid, “Türk hükümetinin sahip olduğu bu yaklaşım ve zihniyetle Kürt sorununu hiçbir zaman çözemez.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu tutum, ‘Hani Türkiye'de Kürtçe konuşmanın önündeki engeller bitmişti, bu kafa ile mi Kürtlerin gönlü kazanılacak?’ sorularını akla getirdi.  (İLKHA)
Kürdistan Ziraat Bakanı Kürtçe konuşması engellendi Bakan Abdussettar Mecid Türk hükümeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!