Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 'Kurbanı kestikten sonra etini biraz dinlendirin'

'Kurbanı kestikten sonra etini biraz dinlendirin'

Kurbanlık alırken ve keserken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan uzmanlar, kurbanlığın kesildikten sonra biraz dinlendirilmesinin sağlık açısından faydalı olacağına dikkat çektiler.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2015 Pazar 14:18
'Kurbanı kestikten sonra etini biraz dinlendirin'

Kurban Bayramı’nın başlamasına sayılı günler kalırken, uzmanlardan kurbanlık alımı ve kesimi konusunda uyarılar geldi.

Kurbanlık seçiminde dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, kurbanlığın kesildikten sonra biraz dinlendirilmesinin sağlık açısından faydalı olacağını söylediler.

Diyarbakır İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çetinkaya, “Hayvanlarda kapak dediğimiz dış atma durumu var. Bu, olmazsa olmazdır. Hayvanın sağlıklı olması gerekir. En az bir yaşını doldurması ve annesi kadar büyümüş bir toklukta olması gerekiyor.” dedi.

“Kurbanlıklarda gözle görülür hiçbir bozukluğun olmaması gerekiyor”

Kurbanlık alırken hayvanların küpeli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten veteriner hekim Murat Kara ise şunları ifade etti: “Hayvanların sağlıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle ishalli hayvanlar, bir yeri kırık, topal veya aksayan hayvanların alınmaması gerekiyor. Kıllarının, yapağısının düzgün olması gerekiyor. Yapağısı veya kılları karışık olan hayvanlardan uzak durmamız gerekiyor. Bunun dışında ağız çevresinde veya meme çevresinde yaralar varsa dikkat etmeliyiz. Sağlık açısından gözle görülür hiçbir bozukluğun olmaması gerekiyor. Kaşektik dediğimiz zayıf hayvanlardan kaçınmamız gerekiyor.”

“Kurbanlık, işin ehli kişilerce ve temiz bir ortamda kesilmelidir”

Kesim işlemlerinin ehil kişilerce yapılmasının önemine değinen Kara, “Kurban ehli kişilerce ve temiz bir ortamda kesilmelidir. Atıklarının çevreye atılmaması konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. Hayvanı kesmeden önce biraz dinlendirmeliyiz. Yorgun, stresli hayvanın kesilmemesi etin lezzeti ve daha sonra bozulmaması açısından çok önemlidir. Toplumda bilinen bir yanlış var, et kesildikten hemen sonra buzluğa atılabiliyor. Bu, yanlıştır. Etin birkaç saat bekletilmesi gerekiyor. Buzdolabında, artı 4 derecede bir süre bekletilip daha sonra dolaba atılması uygundur.” ifadelerini kullandı. (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com