Advert
Advert
Advert

'Kurbanı kestikten sonra etini biraz dinlendirin'

Kurbanlık alırken ve keserken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan uzmanlar, kurbanlığın kesildikten sonra biraz dinlendirilmesinin sağlık açısından faydalı olacağına dikkat çektiler.

'Kurbanı kestikten sonra etini biraz dinlendirin'
'Kurbanı kestikten sonra etini biraz dinlendirin'

Kurban Bayramı’nın başlamasına sayılı günler kalırken, uzmanlardan kurbanlık alımı ve kesimi konusunda uyarılar geldi.

Kurbanlık seçiminde dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, kurbanlığın kesildikten sonra biraz dinlendirilmesinin sağlık açısından faydalı olacağını söylediler.

Diyarbakır İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çetinkaya, “Hayvanlarda kapak dediğimiz dış atma durumu var. Bu, olmazsa olmazdır. Hayvanın sağlıklı olması gerekir. En az bir yaşını doldurması ve annesi kadar büyümüş bir toklukta olması gerekiyor.” dedi.

“Kurbanlıklarda gözle görülür hiçbir bozukluğun olmaması gerekiyor”

Kurbanlık alırken hayvanların küpeli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten veteriner hekim Murat Kara ise şunları ifade etti: “Hayvanların sağlıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle ishalli hayvanlar, bir yeri kırık, topal veya aksayan hayvanların alınmaması gerekiyor. Kıllarının, yapağısının düzgün olması gerekiyor. Yapağısı veya kılları karışık olan hayvanlardan uzak durmamız gerekiyor. Bunun dışında ağız çevresinde veya meme çevresinde yaralar varsa dikkat etmeliyiz. Sağlık açısından gözle görülür hiçbir bozukluğun olmaması gerekiyor. Kaşektik dediğimiz zayıf hayvanlardan kaçınmamız gerekiyor.”

“Kurbanlık, işin ehli kişilerce ve temiz bir ortamda kesilmelidir”

Kesim işlemlerinin ehil kişilerce yapılmasının önemine değinen Kara, “Kurban ehli kişilerce ve temiz bir ortamda kesilmelidir. Atıklarının çevreye atılmaması konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. Hayvanı kesmeden önce biraz dinlendirmeliyiz. Yorgun, stresli hayvanın kesilmemesi etin lezzeti ve daha sonra bozulmaması açısından çok önemlidir. Toplumda bilinen bir yanlış var, et kesildikten hemen sonra buzluğa atılabiliyor. Bu, yanlıştır. Etin birkaç saat bekletilmesi gerekiyor. Buzdolabında, artı 4 derecede bir süre bekletilip daha sonra dolaba atılması uygundur.” ifadelerini kullandı. (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler