Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Kurban Satıcılarına Müjde! Satılmayan kurbanlıkları o kurum alacak

Kurban Satıcılarına Müjde! Satılmayan kurbanlıkları o kurum alacak

Kurban Bayramı için hazırlık yapan hayvan üreticilerin ellerinde kalan kurbanlıkları nedeniyle mağdur durumda kalmaları üzerine devreye GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik girdi. Peki satılmayan kurbanlıklar ne olacak? ne kadar kurbanlık satıldı? detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2016 Perşembe 08:06
Kurban Satıcılarına Müjde! Satılmayan kurbanlıkları o kurum alacak

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kurban pazarlarında üreticilerin elinde kalan hayvanların, Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığıyla bugünden itibaren alınmaya başlanacağını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı için hazırlık yapan hayvan üreticilerinin mağdur olmalarına izin vermeyeceklerini vurguladı. ESK, 320-399 kilogram arası birinci kalite canlı tosunu 13 liradan, 399 kilogram üzeri birinci kalite canlı tosunu ise 13.5 liradan alacak. Kurum, küçükbaş kurbanlıkları da alacak. Toklunun canlı kilogram fiyatı 10.5 lira, koyununki ise 9.5 lira olacak. Elde kalan kurbanlıklarını ESK’ya vermek isteyen üreticilerin bugünden itibaren hayvanlarını ESK kombinalarına götürmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İstanbul’un farklı semtlerinde kurulan pazarlarda, kurban fiyatları bayramın üçüncü günü düştü.

FİYATLAR DİP YAPTI

İstanbul'da en büyük kurban pazarlarından birinin kurulduğu Sultangazi'de satışlarını bayramın ikinci günü tamamlayan üreticilerin bir kısmı memleketlerine dönmeye başladı. Ancak bazı üreticiler de elde kalan kurbanlıklarını satabilmek için fiyatları düşürdü. Bayramdan önce 700-800 liraya sattığı koyunları, bayramın ilk üç gününde yarı yarıya düşürdüğünü anlatan Erzurum Horasan’dan gelen küçükbaş hayvan satıcısı Ozan Acar, bazı vatandaşların fırsatçılık yaptığını iddia etti. Ozan Acar, “Kurban satışını 7-8 yıldır yapıyorum. İlk kez bu bayram fiyatlar böyle düştü. Üretici 12 bin liraya sattığı hayvanı, gözümün önünde 6 bin liraya verdi. İstanbul genelinde mal da fazla. Üretici bu sene zarar etti” diye konuştu.

(HÜRRİYET)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com