Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam "Kurban cimrilik hastalığını giderir"

"Kurban cimrilik hastalığını giderir"

Kurbanın cimrilik hastalığını giderdiğini ve kalp katılığını yumuşattığını belirten Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, hali, vakti yerinde olan herkesin kurban vermesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2014 Çarşamba 10:35

İlke Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Van İl Müftüsü Arvas, kurbanın cimrilik hastalığını giderdiğini ve kalp katılığını yumuşattığını söyledi. Kurbanın, Hz. İbrahim gibi Allah’a itaat, Hz. İsmail misali Allah’a teslimiyet, olduğunu belirten Müftü Arvas, hali, vakti yerinde olan herkesin kurban vermesi gerektiğini söyledi.

Kurbanların vekalet yoluyla da kesilebileceğini belirten Müftü Arvas, “Nitekim peygamber efendimiz Hicri 9. yılda Hz. Ebubekir’i Hac emiri olarak Mekke’ye gönderdiğinde ona kurbanlık develerini vermiş ve ona vekaleten kestirmesini emir buyurmuştur. İki koçunu da Hz. Ali’ye vermek suretiyle kestirdiği kaynaklarımızda mevcuttur." Sözleriyle vekaletle kurban kesmenin İslam'daki yerini anlattı.

“Kurban bütün peygamberlerin müşterek mali ibadetlerindendir”
Kurbanını İslam'ın şiarlarından olduğunu söyleyen Arvas, “Kurban eti, Müslüman kardeşlerimize bir kaynaşma, tanışma vesilesi olduğu gibi aynı dinde olmazsa bile, fakr-u zaruret içerisinde olan kimselerle paylaşılabilir. Tabi bizim bu bölgemizde yanlış bir algı var. Sanki Şafi mezhebinde Kurban kesmek sünnettir, kesmemek de olabilir şeklinde mezhepler arasındaki sünnet kavram var. Mesela Hanefi mezhebinde sünnet vacip, Şafi mezhebindeki sünnet karşılığıdır. Kurban İslam şiarlarından ve bütün peygamberlerin müşterek mali ibadetlerindendir.” dedi.

“Peygamberin yolunu takip etmek müminler için bahtiyarlıktır”
Hali vakti yerinde olan her Müslüman'ın bu mali ibadeti yerine getirmesi gerektiğini belirten Müftü Arvas, “Dolayısıyla hali, vakti yerinde olan kardeşlerimizin kurban kesmelerini ve kurban etini Müslüman kardeşlerine dağıtmak suretiyle onlara karşı sevgisini, muhabbetini, göstermek, paylaşmak suretiyle bir kardeşlik, bir vefa örneğini sergilemiş olur. Bunun için hali vakti yerinde olan her Müslüman kardeşimizin bu mali ibadeti yerine getirmesini tavsiye ediyoruz. Zaten peygamber efendimiz de bunu tatbik etmişlerdir. O peygamberin yolunu takip etmek müminler için bahtiyarlıktır. Kurban cimrilik hastalığını tedavi eder. Kurban kalp katılığını yumuşatır ve kurban Allah’a itaat, Hz. İbrahim örneğidir. Kurban Allah’a teslimiyet, Hz. İsmail’in örnekliğidir. Bu münasebetle bu ibadeti en iyi şekilde ifa edecek olan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Bayramlarını kutluyorum.” şeklinde konuştu.  (Hacı Yılmaz - İLKHA) 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AYAĞIMIZI BAĞLAYAN PRANGALARDAN KURTULMALIYIZ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com