Advert
Advert
Advert

İHH vekaletten kurban kesme bedelini açıkladı

Kurban bayramına sayılı günler kala yardım kuruluşları da vekaleten kurban kesimi için bedeller belirlediler. Bu konuda İHH'da kurban bağışını almaya başladı. Peki İhh'ya Kurban bağışlarınızı nasıl yapabilirsiniz? Yardım kuruluşlarına vekâlet verilebilir mi? İHH kurban bölgelerini tespit ederken nelere dikkat ediyor? Kurbanlarınız nasıl kesiliyor? İhtiyaç sahibi insanlar nasıl belirleniyor? gibi sorulara da açıklık getirdi.

İHH vekaletten kurban kesme bedelini açıkladı
İHH vekaletten kurban kesme bedelini açıkladı

KURBAN İBADET PAYLAŞMAK KARDEŞLİKTİR
İHH olarak geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda sizlerin desteğiyle 99 ülkedeki 2 milyon ihtiyaç sahibine 52 bin kurban hissesi ulaştırmıştık. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşmak için her yıl olduğu gibi bu Kurban da yola çıkıyoruz. Siz de kurban hisselerinizi bu iyilik kervanına katabilirsiniz.
Kurbanlarınız nasıl kesiliyor?
Kurbanlarını vekâlet yoluyla vakfımıza gönderen hayırseverlerimiz, kurban bedellerini banka hesap numaralarına havale, kredi kartı, posta çeki ile veya vakıf merkezine bizzat gelerek elden, internet üzerinden online bağış veya telefon vasıtasıyla ulaştırır.
Gelen kurban bedelleri bağışçıların talebi doğrultusunda, vakfımız tarafından kurban çalışması yapılacak ülkelerin ihtiyaç durumuna göre paylaştırılır.
Kurbanlıklar İHH görevlilerince çalışma yapılacak ülke ve bölgelerde kurban ibadeti için gerekli kriterlere uygun olarak satın alınır.
Kurban Bayramı’nın birinci günü kurbanlıklar bayram namazı akabinde İslami usullere göre kesilir. Bayramlaşmanın ardından kesilen kurbanlar paylara bölünerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.
Kurban kesimleri tamamlandıktan sonra vakfımız, kurban sahiplerine kısa mesaj yoluyla kurbanın kesildiğine dair geri bildirimde bulunur.
İhtiyaç sahibi insanlar nasıl belirleniyor?
İHH’nın çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dağıtım programında ilk sırada mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar, medreseler ve hastaneler gelmektedir. Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır.

İHH kurban bölgelerini tespit ederken nelere dikkat ediyor?
Kurban bölgelerinin tespit edilmesinde bölgelerin mağduriyet dereceleri önem arz ediyor. Buna göre; savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeler öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

Yardım kuruluşlarına vekâlet verilebilir mi?
Ülke içinde veya dışında ihtiyaç sahibi bölgeler için kurban kesen çeşitli vakıf ve dernek gibi kurumlara vekâlet verilebilir. Aranan tek şart, kurumun kurbanı her yönüyle amacına ve usulüne uygun bir şekilde kesip etlerini, derilerini ve kullanılabilir diğer kısımlarını doğru yerlere ulaştıran güvenilir bir kurum olmasıdır.
Kişi kurbanını dilediği yerde kestirebiliyor mu?
Hayırseverler kurbanlarını İHH’nın belirlemiş olduğu ülkeler içerisinden dilediklerinde kestirebilirler. Fakat kesim bölgelerini belirlemeyi İHH yetkililerine bırakmaları, belli bölgelerdeki yoğunlaşmayı önleme adına daha uygun olmaktadır.
Kurban bağışlarınızı nasıl yapabilirsiniz?
- Makbuz karşılığı, Esentepe mah. 299.sk no:8/2 Karaköprü/Ş.Urfa açık adresinde bulunan Ş.Urfa İHH’ya elden bağış yapabilir veya Balıklıgöl Hasan Paşa camii avlusundaki standımıza uğrayarak 0414 312 96 66 ya da şu hesapların birine ödeme veya EFT yaparak olabilir.
- Ş.Urfa İHH'nın Banka ve PTT Hesap bilgileri üzerinden:

Kuveyt Türk IBAN: TR79 0020 5000 0083 2353 2000 01

Ziraat Bankası IBAN: TR70 0001 0002 5366 4937 4650 03

PTT Hesap No: 09912912

Kurban Bedeli: 550 TL 

NOT: Açıklama kısmına "Kurban" yazmayı unutmayın.

Kurban bağışlarınızı nasıl yapabilirsiniz Yardım kuruluşlarına vekâlet verilebilir mi İHH kurban bölgelerini tespit ederken nelere dikkat ediyor Kurbanlarınız nasıl kesiliyor İhtiyaç sahibi insanlar nasıl belirleniyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı