Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat KUDÜS FOTOĞRAFÇISI; URFALI ELİA KAHVEDJİAN

KUDÜS FOTOĞRAFÇISI; URFALI ELİA KAHVEDJİAN

ilk Urfalı fotoğrafçıyı bulduk. Urfalı ilk fotoğrafçı 1910 Urfa doğumlu ünlü Kudüs fotoğrafçısı Elia Kahvedjian’a ulaştık Elia Kahvedjian 1910 yılında Urfa’da doğmuştur, 1915’li yıllarda tehcir sırasında Amerikan Yakın Doğu Yardım vakfı tarafından Lübnan oradan da Kudüs'e geçmiş. 3 Bine yakın küdüs fotoğrafı çektiği söyleniyor.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2016 Cuma 08:32
KUDÜS FOTOĞRAFÇISI; URFALI ELİA KAHVEDJİAN

Urfa yaklaşık 135 yıldır sürekli olarak gezginler, seyyahlar yabancı ülke istihbarat ajanları tarafından özellikle Alman, İngiliz istihbarat ekipleri tarafından Urfa çok ince ayrıntılara kadar fotoğraflanmıştır. Urfa fotoğrafları arşivi sayımız arttıkça ilk Urfalı fotoğrafçı kimdir sorusunu sormaya başladık.

Yaptığımız araştırma ve inceleme sonucunda ilk Urfalı fotoğrafçıyı bulduk, 1910 Urfa doğumlu ünlü Kudüs fotoğrafçısı Elia Kahvedjian’a ulaştık Elia Kahvedjian 1910 yılında Urfa’da doğmuştur, 1915’li yıllarda tehcir sırasında Amerikan Yakın Doğu Yardım vakfı tarafından Lübnan oradan da Kudüs e geçmiştir.
Çocukluğundan beri fotoğrafçı olmayı hayal eden Elia Kudüs’e gidince 1927 yılında fotoğrafçılığa başladı. Kudüs’ün tarihi mekânlarını, sokaklarını ve insanlarını fotoğraflamıştır. Elia kırk yıl boyunca fotoğraf çekmiş ve özellik Kudüs fotoğraflarıyla meşhur olmuştur. Ölümünden sonra ailesi tarafından bu fotoğraflardan oluşan bir kitapta basılmıştır.
İşin ilginç yanı Elia’nın 40 yıl boyunca çektiği fotoğraflar kapalı kapılar ardında saklı kalmış ve 1987 yılında keşif edilmiştir.
Elia’nın hayatı Kudüs’te Hıristiyan mahallesinde geçmiştir. ELİA PHOTO SERVİS diye bir fotoğrafçı dükkânı açan Elia’nın bu dükkânı halen açık ve oğlu tarafından işletilmektedir. Elia 1999 yılında Kudüs’te ölmüştür.
Elia’nın çekmiş olduğu 3 bine yakın Kudüs fotoğrafı, geçmişi merak eden araştırmacılar için çok önemli bir belge ve kaynak niteliğindedir.

Yasin Küçük/ www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com