Advert
Advert
Advert

Okumamak için bahane arayanlara örnek olsun!

Batman’da 13 yaşındaki bir çocuk, okuldan sonra simit satarak aile bütçesine katkıda bulunurken fırsat bulduğu anlarda da kitap okuyarak zamanını değerlendiriyor. Küçük yüreğiyle büyük yükün altına giren 13 yaşındaki küçük Muhammed, evde tek başına çalışan babasına yardım etmek için hem okul okuyup hem de bir karton kutunun üzerinde açtığı tezgâhta simit satıyor.

Okumamak için bahane arayanlara örnek olsun!
Okumamak için bahane arayanlara örnek olsun!

Beş nüfuslu ailesinin bütçesine katkı sunan Muhammed, okul sonrası simit sattığı zamanlarda fırsat buldukça tezgâhının başında kitap okumaya çalışıyor. Ziya Gökalp Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerindeki kaldırımda simit satan küçük Muhammed, kitap okumayı çok sevdiği için simit sattığı zamanlarda da kitaplarından ayrılamadığını söyledi.

Batman İl Halk Kütüphanesine üye olan küçük Muhammed, bilgi edinmek ve kendini geliştirmek için kitap okuduğunu dile getirdi.

Bayındır Mahallesi Çevre Yolunda ikamet eden bir ailenin yaşadıklarını 13 yaşındaki çocuklarından dinledik. Muhammed, okuldan sonra aile bütçesine katkıda bulunmak için sokakta çalışmak zorunda kalıyor.

Simit satan babası gibi kendisinin de aile geçimine katkıda bulunmak için simit sattığını söyleyen 7’inci sınıf öğrencisi Muhammed, “Beş nüfuslu bir aileyiz. Bizim borçlarımız olduğu için ben de çalışıyorum. Simit satarak hem aileme katkıda bulunuyorum hem de okul harçlığımı çıkarıyorum.” dedi.

Muhammed, “Burada simit satarken boş zamanımı değerlendirerek kitap okuyorum. Bilgilerimi tazelemek ve kendimi geliştirmek için okuyorum. Burada çalışırken iki günde bir, bir kitap okuyabiliyorum. İşin yoğunluğuna göre bazen günde bir kitapta okuduğum oluyor. Ben çalışkan bir çocuğum, çalışarak aynı zamanda okul harçlığımı da çıkarıyorum. Okuduğum kitapları üyesi olduğum Batman İl Halk Kütüphanesinden alıyorum. Bu kitaplarla vaktimi değerlendiriyorum. Benim arkadaşlarım oyun oynuyorken ben, burada simit satıp ayrıca aile bütçeme katkıda bulunuyorum.” şeklinde konuştu. (M. Sait Çelik – İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu