Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Küçük; "Fotoğraf, zamanın durduğu andır"

Küçük; "Fotoğraf, zamanın durduğu andır"

Profesyonel Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Yasin Küçük İle fotoğraf, fotoğrafçılık üzerine konuştuk. Küçük, bakma ile görme arasındaki ince ayrıntıyı anlattı bizlere

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2015 Pazar 20:26
Küçük;

Röportaj: İshak POLAT

Yasin KÜÇÜK Kimdir, Sizi tanıyabilir miyiz?
Yasin KÜÇÜK 1974 Urfa doğumluyum, Harran Üniversitesi Makiner teknikerliği ve Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü mezunuyum. Bir Kamu kurumunda Basın bölümünde çalışıyorum. Şanlıurfa'da yaşıyorum.

Sizin için fotoğraf nedir?
Bakma ile görme arasındaki ince ayrıntıyı ortaya çıkarma, halt edeni değil halk edeni, görme sanatıdır, zamanın durduğu andır fotoğraf.

Fotoğraf merakınız nereden geliyor?
Lise çağlarımda aile büyüklerimin ve arkadaşlarımın fotoğraflarını çekerdim, Liseyi Elazığ'da okurken Urfa'yı tanıtan ufak bir sergi açtığımı, hatırlıyorum. Bir dönem Sufi kitapevini açmıştık, orada başlayan bir iddia beni fotoğraf yolculuğuna başlattı. 2008 yılında ilk yarısından sonra askerlik dönüşünde İstanbul'dan aldığım bir makineyle başlayan fotoğraf yolculuğu halen devam ediyor. Okuduklarımın büyük faydasının gördüm fotoğrafçılık kadar, fotoğraf arşivciliğim var Urfa'ya ait bugün sayısı 20 bini geçen 120 - 130 - yıllık eski fotoğraf koleksiyonu ve Türkiye'ye ait sayısı 100 bini bulan bu arşiv aynı zamanda beni fotoğraf çekmeye sürekli zorluyor.
 
Ne zamandan beri fotoğraf çekiyorsunuz?
Lise dönemlerimde ilk sergimi Elazığ'da açmıştım bir birinden kopuk zamanlarda fotoğraf makinem vardı, zaman zaman fotoğraf çekerdim ama sanırım 2008 Haziran ayından beri bir makinem var ve sürekli fotoğraf çekiyorum.

Fotoğraf sanat mıdır? Dolayısı ile fotoğrafçı bir sanatçımıdır?
Sanat kavramı sürekli olarak tartışılan bir konudur, 1827 yılında karanlık kutunun büyülü atmosferinin ortaya çıkardı mükemmel ayrıntılar, ressamların fotoğrafçılara karşı haksız saldırılarına ve rekabetlerine sahne olmuştur, Fotoğrafçılığın bir sanat olmadığı yönünde kendilerini zorlamışlar yazılar yazmışlardır. Çünkü Fotoğrafla birlikte Avrupalı ressamlar artık eskisi gibi para kazanamamaya başlamışlar, insanlar resimlerini yaptırmak yerine mükemmel ayrıntıları olan portrelerin çektirmek işine yönelmişler hatta birçok ressam resmi bırakıp, fotoğrafçılığa yönelmiştir.
Sanatın ne olduğu veya neyi sanat olup, neyin olmadığı bile tartışma konusundur, sanat kavramına herkes kendi bilgi birikimleri içinde yaşadığı toplumun değer yargıları, kendi bulunduğu ortam, aldığı dini alt yapı, eğitim seviyesi vs. her şey etkiler, toplumun ve herkesin kendine göre bir sanat anlayışı ortaya çıkar.
Sanat için duygu ve düşüncelerin görsel ve işitsel olarak ortaya çıkması dersek, fotoğrafçı sanatçıdır, hem de çok önemli bir sanatçıdır. Fotoğraf ve kamera dünyanın tüm sanat dallarını tümden ve derinden etkilemiştir, onların daha fazla izleyici bulmasına ve sanatçıların bir birinden etkilenmesine ve toplumun her kesimine yayılmasına sebep olduğunu düşünürsek, fotoğrafın hakkını veremeyiz.
Bu anlamda Fotoğrafçı önemli bir sanatçıdır. Tabi fotoğrafçıların kendini yetiştirmesi, okuması gereklidir. Fotoğrafçılık göründüğü kadar kolay olmayan, bir alandır, Fotoğrafçının altyapısı sağlam olmalı, zeki, hızlı düşünebilen, estetik ve görsel hafızaya ihtiyacı olmalı, iyi bir gözlemci çevreye duyarlı, çevreyle ve insanlarla iyi iletişim kurabilen biri olmalıdır.

Fotoğrafçı için makinenin önemi nedir? Özellikle Dijital fotoğraf makinelerin çıkması ile herkes deklanşöre basmaya başladı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Makine seçimi önemli bir etkendir, fotoğrafını çekmek istediğiniz alanlarda doğru ekipman seçimi sizi başarıya götürecektir. Ama işin en önemli kısmı kişidedir, kadrajın arkasında bakan göz, deklanşöre basan el çok önemlidir, yılların bilgi birikim ve tecrübeleriyle bakan göz; çok önemli ayrıntılar ortaya çıkarır.
Herkesin fotoğraf çekmesi güzel bir duygu, dünyanın dert ve elimini çekeceklerine bırakın fotoğraf çeksinler, alanda ne kadar çok insan olursa daha kaliteli işler ortaya çıkar, o zaman herkes birbiri ile rekabet halindedir, bence olumlu bir durum.

Fotoğraf çekmek için zamanı nasıl buluyorsunuz? Ailenizin bu konudaki tavrı nasıl?
Eskiden daha fazla zaman bulurdum, yeni işimden dolayı şimdi daha az vakit ayırıyorum,  fotoğraf çekmek için zaman ayırıyorum, yani boş zamanlarım da fotoğrafla uğraşmıyorum.  Aile genelde olumlu karşılıyor, cebimden para harcamadığım zamanlar.

Genç fotoğrafçılara tavsiyeleriniz nelerdir?
Fotoğraf çekmek için çok iyi bir gözlemci olmaları lazım, fotoğraf hakkında okumaları gözlem yapmaları bol bol gezip, bol bol fotoğraf çekmeleri lazım zaman içinde kendilerine ait bir tarz mutlaka oluşturacaklardır. Mümkünse bu işin okulunu okumalarını tavsiye ederim.

Şanlıurfa'da kurduğunuz derneğiniz hakkında bilgi verir misiniz?
2008 de fotoğraf çekimleri belli bir süre sonra birkaç arkadaşla bizi ortak çalışmalara itti, 2010 yılında arkadaşların isteğiyle Profesyonel Fotoğraf Sanatçıları Derneğini kurduk, halen devam eden derneğimizde çeşitli zamanlarda toplanıp, etkinlikler yapıyoruz. Halen derneğin başkanlığını yapıyorum.

Fotoğrafçılığınızın yanı sıra çok iyi bir arşivcisiniz?  Bunun zorluğu ve keyifli taraflarını bizimle paylaşır mısınız?
Arşivcilik sahafçılık günlerinde kalma bir hobimdi bu hobi mesleğe dönüştü, dedim ya Urfa'ya ait 20 binden fazla Türkiye'ye ait 100 binden fazla fotoğraf var, bunların bir kısmının orijinal baskıları elimde, kitaplar vs. çoğunu satın alıyorum. Maddi ve manevi zorluyor uzun zaman alıyor uğraştırıyor, güzel tarafları ise insanların tepkilerini seviyorum gençlerimize unutulan yakın yıkılan Urfa'yı anlatıyorum, merak ediyorlar soruyorlar, bunları paylaşmayı seviyorum,  Urfa tarihine ait ilk kez yayınlanan birçok fotoğraf ve gravür buldum, güzel eleştiriler aldım bu konuda tabii seviniyorum. Zaman zaman sergiler açıyorum çok olumlu tepkiler alıyorum, buradan bir müjde de vereyim yakında Şanlıurfa'nın 100 yılını anlatan 100 yıllık 100 fotoğraf sergim olacak sizleri ve tüm Urfalıları beklerim.

Fotoğraflarınızı kitaplaştırdınız mı, Bu konudaki çabalara ilgili kurum ve kuruluşların desteği var mı?
Bu konu aslında çok acıklı bir durum anlatayım mı? Anlatmayayım mı, neyse ibret alınması noktasında anlatayım. İlk kitap çalışmam Şanlıurfa belediyesi ile oldu, Büyükşehir olmadan önce Fakıbaba döneminde benim arşivimden kitap basmak istediler, ben, Harran üniversitesinde biri ve belediye arşivi, tüm fotoğrafları konu konu, hazırladık, üzerinde çalıştık, biride baktım haberim olmadan kitabım Şanlıurfa belediyesi basmış, yazarlarında biri olduğum kitap benden habersiz basılmış ve çıkmış, hala dava açma hakkımı saklı tutuyorum. O basılan kitaptan bir tane bile vermediler.
Kurumlardan aldığımız destek bu elimizdekileri alıp (çalmak ayıp olur diye kullanmıyorum) bizi kaldırıp, kendilerine kitap basmak, tabii bu işi ilahi mahkemeye havale ediyoruz.
Üzülerek söylüyorum başta Şanlıurfa Valiliği, Kültür Müdürlüğü ve diğer kurumlar olmak hala stenlerinde kullandıkları onlarca fotoğraf bana aittir, yaptırdıkları afişler masa takvimleri bugüne kadar beni çağırıp bir teşekkür etmediler. Urfa'da destek bulmak zor, olanda zaten köstek oluyor.
Arşiv fotoğraflarımdan "Mazide kalan Şehir Urfa" diye bir kitap çıkardım bunun parasının yarısını İbrahim TORU bey karşıladı o kadar buradan ona teşekkür ederim.
Bu arada fotoğraflarımız başta Kültür bakanlığı olmak üzere onlarca dergi ve sergide kullanıldı. Türkiye tanıtımlarında yurt dışında kullanıldı, Birçok Urfalı beni arayıp çeşitli ülkelerde ve çeşitli illerde fotoğraflarımızı gördüklerini söylüyor buda beni mutlu ediyor.


Çektiğiniz birçok fotoğraf sizden izinsiz yayınlandı. Emek hırsızları konusunda neler söylemek istersiniz?
Tabi sürekli yayınlanıyor hatta altına kendi isimlerini yazanlar bile var, birini mahkemeye verdim kazandım, bunlar hoş şeyler değil, her şeyden önemlisi kul hakkı etik bir davranış değil, eğitim meselesi bu konularla ilgili yasal düzenlemeler lazım, bu işi en fazla resmi kurumlar yapıyor.

Beğendiğiniz fotoğrafçılar var mı?
Çok güzel fotoğraf çekenler var bu kişilerin meşhur olup olmamasının pek önemi yok, isim vermiyorum çünkü birçoğu yabancı.

Kişisel olarak STK çalışmaları içersinde yer alıyorsunuz? Bu konudaki duygu ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
STK çalışmaları Türkiye'de ve Urfa'da daha gelişimini tamamlamamış bir konu, kişisel rant ve makam sahasına dönmüş maalesef şeffaflık ve hesap verebilirlilik yok maalesef kurumlarla işbirliği yapanlar onlardan sürekli rant elde ediyor bu ranttan dolayı ses ve solukları çıkmıyor, STK'lar topluma ve kurumlara yol gösterici olmalı plan ve projeler üretmeleri kurumların yanlışlarını söylemeli, ama maalesef ne kurum başlarından olanlar nede STK yönetimleri bu konuda yeterli bilgi birikim ve donanıma sahip değil, STK'lar maalesef rant ve çıkar gruplarına dönmüş büyük bir çoğunluk, çok ufak bir azınlığı belki bunun dışına atabiliriz ama bu da yeterli değil.
STK'lar içindeki yönetimleri mutlaka belli aralıklarda değişmeli hesap verebilmeli, şeffaf olmalı ve STK'nın bir amacı olmalı, bu amaç uğruna çalışmalı, bizde böyle değil, STK lar ideolojik ve yandaşçılıktan öteye gitmiyor çoğunun bir amacı bile yok, kâğıt üzerindekileri kast etmiyorum, Devlet hesabına geline el altından destek veriyor hesabına gelmeyeni desteklemiyor, STK meselesi başlı başına bir yara bu fotoğrafçılığın önünde ve önemli bir konu, burada kısa kesiyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Urfa son zamanlarda çok önemli fotoğrafçılar yetiştiriyor, kamu kurumları bunlara destek vermeli eserlerini satın almalı, hala dışarıdan Urfa'da fotoğraf çeksin diye yüz milyarlara gelen fotoğrafçılar var, yüz milyarlar verilen fotoğrafları görmüyoruz. Kamu kurumları fotoğrafçılara destek vermeli bunlara sergiler açmalıdır, zamanın başından beri gelen "Urfalı; Urfalıyı hafif tartar sözü" hala güncelliğini koruyor ve korumaya devam edecektir.
Daha çekilecek ne çok şey var…

Kaynak: Gapgundemi.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com