Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Küçük; ‘Tarihi Beykapısı Köprüsüde Ortaya Çıkarılsın’

Küçük; ‘Tarihi Beykapısı Köprüsüde Ortaya Çıkarılsın’

Şanlıurfa Belediyesi restorasyonu sürdürülen Beykapısı surları ve Mahmutoğlu Kulesi ek olarak Beykapası Köprüsünün unutulduğu iddia edildi.

Giriş Tarihi: 11 Mart 2012 Pazar 14:37
Küçük; ‘Tarihi Beykapısı  Köprüsüde Ortaya Çıkarılsın’


Profesyonel Fotoğraf Sanatçıları Derneği (PFSD) Şanlıurfa Belediyesi Koruma Amaçlı İmar Müdürlüğü tarafından  onarımı uzun süredir devam eden Beykapısı surları ve Mahmutoğlu Kulesi çalışmalarını kutladığını ama Beykapası Köprüsünün restorasyon çalışmaları içine alınmasını istedi.
Profesyonel Fotoğraf Sanatçıları Derneği adına yazılı bir açıklamada bulunan dernek başkanı Yasin Küçük; “ Mahmutoğlu kulesi önünde yaklaşık 800 yıl önce yapılan ve 1980’li yıllarda yıkılan Beykapısı köprüsünün bu restorasyon çalışmaları içinden olmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.
Özellikle turizmin gelişmesi açısından tarihi değerlerimizi korumak ve tarihi yapılarımızı ön plana çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, Bir zamanlar üzerinden deve kervanlarının geçtiği bu tarihi köprü mutlaka bu restorasyon çalışmanın içine yer almalı, bu çalışma ile bu Tarihi köprüde yeniden ortaya çıkarılmalıdır. Beykapısı köprüsü olmadan yapılacak olan bu çalışmalar eksik kalacaktır.
Yapılacak olan bu restorasyon çalışmalarına kaynaklık edecek onlarca eski fotoğraf elimizde mevcuttur. Bu fotoğrafları seve seve, Şanlıurfa Belediyesi paylaşabiliriz.
Doğru yapılan restorasyon çalışmaları ile Bugün yaşayanlar,  geçmişi ve bugünü görecek; yarınlar için de, bize bir ışık yakacaktır.  Bu  çalışmalar  en azından dünü,  bugünkü hali ile yarına bırakabilme yolunda çok önemli bir adımdır.
Beykapısı köprüsünün ortaya çıkarılması ilgili olarak; Şanlıurfa Belediyesini ve STK duyarlı olmaya çağırıyoruz. Şanlıurfalılarının da bu olayda bize destek olmalarını bekliyoruz. Şehrinize sahip çıkın, çünkü şehir geçmişinizdir. Ve şehir sizsiniz Yarına sahip olabilme, geçmişse ve bugüne sahip çıkma ile mümkündür. Mazinize sahip çıkın. Dünümüz mazide kaldı. Umarım bu günümüz kalmaz” dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com