Advert
Advert
Advert

Kriz Avrupa kıtasını komaya soktu

Kriz Avrupa kıtasını komaya soktu
Kriz Avrupa kıtasını komaya soktu
Küresel krizi bir türlü atlatamayan Avrupa'yı yeni korkular sarmaya başladı. Kıtanın tüm bosraları inişe geçti. 'Avrupa komada' yorumları yapılıyor


Dünya genelindeki finans krizinin en çok etkilediği ülkeleri barındıran Avrupa Birliği'nde büyük bir ekonomik buhranın öncü sesleri geliyor. Yunanistan'ın içindeki son durum, ardından İtalya ve İspanya endişesi birliği iyice endişelendirdi. Euro böglesindeki borsaların neredeyse tamamı düşüşte. Bölgesinde artıda olan borsa yok!

Avrupa'da, borsalar bankacılık hisseleri önderliğinde sert düşüyor. Yunanistan'ın temerrüde düşeceği ve krizin İtalya'ya yayılabileceği endişeleri global piyasalarda tedirginliği zirveye taşıdı. Habertürk'ün haberine göre, Avrupa'nın önünde duran risk sadece İtalya ile de sınırlı değil. Krizin yayılması bu girdaba İspanya'yı da çekebilecek. Uzmanlara göre, bu durum Avrupa'yı içinden çıkılmaz bir ekonomik bunanlıma sokabilir.

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da tetikte bekliyor. Daha geçenlerde Moody's Portekiz'in kredi notunu dört basamak birden düşürerek 'çöp' statüsüne çekmişti. Yarın Avrupa'nın en borçlu ülkesi İtalya'da, yüksek işsizlik ve cari açığa sahip İspanya'da benzer not indirimleri olmayacağına kimse garanti veremiyor.

İşte tüm bu gelişmeler riskli yatırım araçlarından kaçışı hızlandırırken ülkelerin risk primlerini de yukarı çekiyor.

İTALYA BORSASI TOPARLANIYOR!

İtalyan tahvil faizleri de ülkenin, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'yı yardım istemek zorunda bırakan borç krizine düşebileceği endişeleriyle son 10 yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. İtalya dünyanın en büyük üçüncü borçlu ülkesi ve Avrupa'nın en fazla işlem gören yedi hisse senedinin üçü İtalyan.

İMKB'deki kayıp ise yüzde 1'in üzerinde bulunuyor. Endeks Saat 12:00 itibariyle 62.200 puan seviyesinde bulunuyor.

İŞLEMLER DURDU!

Öte yandan Fransa, Hollanda, Belçika ve Portekiz'de işlemler teknik nedenlerle durduruldu. Borsası operatörü NYSE (New York Stock Exchange) Euronext, Fransa, Belçika, Portekiz ve Hollanda'da endekslerin teknik nedenlerle güncellemesinin durduğunu bildirdi.

BANKACILIK HİSSELERİ FENA ÇAKILDI!

İtalya'da Unicredit bankasının hisseleri yüzde 7,11 ve Intesa Sanpaolo'nun hisseleri ise yüzde 6,62 geriledi. İtalya'da borçlanma maliyetinin artması nedeniyle Unicredit'in hisseleri, 1 Temmuz'daki kapanışından bu yana yüzde 30 değer kaybetmiş oldu. Avrupa genelinde banka hisseleri ağırlıklı borsalar geriledi. Deutsche Bank'ın hisseleri yüzde 5'in üzerinde, Commerzbank'ınkiler ise yüzde 4'ün üzerinde düştü.

DÜN NE OLMUŞTU?

Londra Borsası'nda FTSE-100 Endeksi dün yüzde 1,03 (61,42 puan) değer kaybederek 5.929,16 puandan günü kapatmıştı. Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi yüzde 2,33 (172,48 puan) azalarak 7.230,25 puan ve Paris Borsası'nda Cac 40 Endeksi de yüzde 2,71 (106,04 puan) azalarak 3.807,51 puandan kapanmıştı.

Asya'da ve ABD'de borsalar, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin İtalya ve İspanya'ya sıçrayabileceği endişeleriyle değer kaybetti. Japonya'da Tokyo Borsasının temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yüzde 1,43 (143,61 puan) azalarak 9.925,92 puandan kapandı. Endeks, son iki aydır ilk kez 10 bin puanın altına geriledi.

AMERİKA BORSALARI

ABD'de dün New York Borsası'nda Dow Jones Endeksi yüzde 1,20 (151,44 puan) değer kaybederek, 12.505,80 puandan kapandı.

Dünya Bülteni

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik