Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Kredi alacakları bekleyen tehlikeler

Kredi alacakları bekleyen tehlikeler

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2010 Perşembe 09:58
Kredi alacakları bekleyen tehlikeler

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, bankaların, vatandaşa sunduğu kredi faizlerindeki gizli tehlikeleri bir bir anlattı.

KREDİ TÜRLERİ

Kaya, bankaların sunduğu kredi türlerinin kredili mevduat hesabı, taşıt kredisi, konut kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi, emeklilik kredisi, ihtiyaç kredisi, kredi kartlarında ise nakit avans ve asgari ödeme kolaylığı başlığı altında sıralandığını söyledi.

KART AİDATI, HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALINIYOR

Kredili mevduat hesabında bankaların tüketicinin otomatik ödeme talimatı vermesi ve kredi kullanması gibi hallerde açılan bu hesapla normalin 4 katına varan faizle kredi kullandırıldığına bildiren Kaya, Ancak gelen birçok şikayette tüketicinin haberi olmaksızın açılan hesaptan tüketicinin taahhüdü olmayan kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi bedellerin alındığı bilinmektedir dedi.

FEK ÜCRETİ

Kaya, taşıt kredisinin de bankaların temel kredi kalemlerinden biri olduğunu belirterek şöyle devam etti:

Taşıt kredisi kullanımında yaşanan önemli sorunlardan birisi araç üzerindeki ipoteğin kaldırılması aşamasında istenen fek ücretidir. Konut kredisi tüketicinin en çok borçlu olduğu kredi türü olup her geçen yıl borç stoğu sürekli yükselmektedir. Dosya masrafı olarak yüksek bedellerin alınması ve fek ücreti hususlarında birçok şikayet görülmektedir.

Tatil kredisi de artık 60 ay vadeli tatil kredileri ile de tanıştığımız dönemde yüksek miktarlarda verilen ve kısa sürede harcamayı teşvik eden kredi türü. 5 günlük tatil için bin 800 gün ödeme yapmayı izah etmek mümkün değildir. Okul, dershane, yüksek okul eğitimleri için sunulan eğitim kredisi çocuklarının eğitimini düşünen birçok aile tarafından tercih edilmektedir. Emeklilik kredisi ise emeklilik şartlarını tamamlamış ancak ilgili kuruma prim borcu olanların, maaşlarına haciz koydurarak kullandıkları kredi türü. Her ne kadar aldığı maaşı uzun zaman göremeyecek olsa da birçok kişi bunu tercih etmektedir.

İhtiyaç kredisi de evlenmek isteyen, evini yenilemek isteyen, yani bol tüketim yapmak isteyen birçok tüketicinin tercih ettiği kredi olup, kredi borç miktarı itibariyle ikinci sırada yer alırken takibe alınan krediler arasında ilk sırada gelmektedir. Kredi kartı ile nakit avans çekiminde ise hem yüksek faiz, hem çekim ücreti ile en pahalı kredi olmasına karşılık en çok kullanılan kredi türüdür. Bankalar kredi kartı borçlarında asgari ödeme kolaylığı ile tüketiciyi kredilendiriyor ve borcun yüksek faizlerle sürekli büyümesine neden oluyor. Ana başlıkları ile saydığımız kredilerle, tüketicinin borcu her geçen yıl katlanarak artmaktadır.

changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com