Advert
Advert
Advert

KPSSnin iptali büyük bir faciadır

KPSSnin iptali büyük bir faciadır
KPSSnin iptali büyük bir faciadır

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaz tatilini geçirmek üzere geldiği Balıkesirin Edremit ilçesi Güre beldesi Körfez tatil beldesinde gündemdeki konuları değerlendirdi. Arınç, KPSSnin iptal edilmesini, Herkesin sınavının iptal edilmiş olması büyük bir facia. diyerek değerlendirdi. Arınç, BDPnin eğitim boykotu çağrısına da, Çocuklar üzerinden siyaset yapmayalım. uyarısı yaptı.

Arınç, gündemi değerlendirdiği basın toplantısında, 12 Eylül referandumundan sonra yeni anayasa için, Türkiyenin özlediği bir anayasayı birlikte yapalım. çağrısında bulundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE YOĞUNLAŞMAK DOĞRU DEĞİL

Arınç, Seçimlerden sonra tüm bu çalışmaları bir araya getirelim. Meclis içinde Anayasa Uyum Komisyonu, Meclis dışında ayrı bir komite ile ve bütün çalışmaları bir araya getirerek Türkiyenin özlediği anayasayı birlikte yapalım. Bunu arzu ediyoruz. Ama Sayın Başbakanın Sayın Burhan Kuzuya dönerek çalışmalara başla demesinde bunu başkanlık sistemi üzerinde yoğunlaştırmak doğru değildir. Sayın Kuzunun da ve hepimizin de yapacağı şey, yeni bir anayasa Türkiyeyi nasıl kucaklayacaktır.

Halkın temel belgesi nasıl ortaya çıkacaktır. Bu konuda benim hazırlığım yok. Ben yeni çalışma yapacağım denmeseydi. Bugünden itibaren 2011 seçimlerine kadar 8 ayımız varken herkesin bütün gücüyle bilim adamlarıyla siyasetçilerle toplumda değer yargılarımızı ortaya koyan toplum kesimleriyle birlikte bir anayasa çalışmasını hazırlayalım. Seçimlerden sonra bir araya getirerek mükemmeli bulmaya çalışalım ve ortak akılla halkımızın ortak bir anayasanın diyebileceği bir belgeyi 2011 seçimlerinden sonra ortaya çıkaralım diye bir çabanın içindeyiz. diye konuştu.

KPSSNİN İPTALİ FACİA

Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) Eğitim Bilimleri Testinin iptal edilmesi konusunda Arınç, KPSS için böyle bir karar alındı. Fevkalade üzgünüm. Yüzlerce insan, binlerce insan. Aylarca veya yıllarca bu KPSSye hazırlanıyor. Adeta üniversiteye giriş sınavları gibi belki ondan biraz daha zorluklar içerisinde de bir memuriyete girmek, bir işe girmek amacıyla bütün imknlarını kullanıyor. Ümit içerisinde de bu sınavlara giriyor. Sadece birkaç kişinin sayısını bilmiyorum. Yaptığı hırsızlık veya haksızlık sebebiyle herkesin sınavının iptal edilmiş olması büyük bir faciadır. dedi.

Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

Bundan dolayı üzüntü duyuyorum. Ama telafisi mümkün olmayan zararlar meydana gelecek düşüncesiyle sınav iptal edildi. Bir yargı süreci bundan sonra çalışır mı? Onu tam bilmiyorum. Ama gözü yaşlı pek çok insanın bu sınavların sonuçlarından dolayı iptal edilmesinden üzüntü duydum umarım onları da tatmin edecek bir çözüm bulunur. Ya imtihan suretiyle ya bir başka şekilde bu tabi YÖKün görevidir. ÖSYM Kurulu bu sınavlardan sorumludur. Ve Milli Eğitim Bakanlığımız müştereken bu konuda bir çare düşünür diye ümit ediyorum. Sınavlara girmiş ve başarılı olmuş ama sonuçları iptal edilmiş olan tüm adaylara geçmiş olsun diliyorum. Gerçekten üzüntü verici bir olaydır. Ama ÖSYMnin bundan sonra çok daha iyi bir yapıya kavuşturulması bu haksızlıklara yol açmayacak tedbirlerin alınması gerekiyor diye düşünüyorum.

EĞİTİMİN BOYKOTU OLMAZ

Arınç, BDPnin eğitim boykotu kararını da eleştirdi. Arınç, şunları söyledi:
Yeni bir eğitim öğretim yılı büyük bir coşkuyla ve sevinçle başlarken BDPnin çocukları okula göndermemek gibi bir boykot kararı alması ve bunu ilan etmesi bu sevince gölge düşürmüştür. Eğitim ve öğretim en temel haklardandır. Bunun boykotu olmaz. Buna karşı çıkılmaz. Bununla ilgili hiçbir siyasi çaba gösterilmez. Türkiyenin anayasasında resmi dil Türkçe. Eğitim birliğinin sağlanması bakımından da eğitim dilinin Türkçe olması hepimizin malumlarıdır. Başka dillerde sürekli eğitim yapılması ve bunun ana dil gibi kabul edilmesi doğru değildir.

Henüz 7 yaşında eğitime başlayan çocuklarımızın eğitim hakkını şu veya şu maksatla engellemenin fevkalade yanlış olduğunu yasalarımıza göre de suç teşkil ettiğini biliyorum. Benim BDP Genel Başkanı Sayın Demirtaştan ve milletvekili arkadaşlarımdan ricam şudur: Çocuklarımız üzerinden siyaset yapmayalım. Çocuklarımızla ilgili bir kısıtlamayı bir boykotu kesinlikle söz konusu etmeyelim. Özellikle eğitim ve öğretimle ilgili bir konuda böyle bir boykotu böyle bir yasağı ülkenin gündemine taşımayalım.

CHAEtiketler:  kpss iptal Arınç 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu