Advert
Advert
Advert

"Köylünün merası ranta kurban edilmesin"

​Bütünşehir Yasası ve yönetmeliklerle mera alanlarının 20 yıllık ot parası karşılığında yapılanmaya açıldığını savunan Odalar, meraların ranta kurban edilmemesini istediler.

Yeni Büyükşehir Yasası ve yönetmeliklerle Türkiye’deki meraların ranta kurban edildiğini savunan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir ile Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, ortak basın açıklaması düzenledi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen ortak basın açıklamasında söz alan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, 30 Ekim 2015 tarih ve 29517 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile birinci sınıf mera alanlarının 20 yıllık ot parası karşılığında yapılaşmaya açıldığı vurguladı.

“Köylünün elindeki meralar Bütünşehir Yasası’yla belediyelerin eline geçti”

Meraları yok edebilecek bir diğer unsurun geçen yıl yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası olduğunu ifade eden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir,“6360 Sayılı Bütünşehir Yasası ile birlikte köye, köylüye, kırsala ait, köy tüzel kişiliklerin tamamı bu yasayla ne yazık ki belediyelerin eline geçmiştir. Köylerde bulunan meralar, daha önce köylülere aitken bugün mevcut meraların belediyelere geçmesi sonucu buralar bir şekilde imara, ranta açılacak.”dedi.

“Meralar yanlış politikalarla yok edildi”

Odalar adına basın açıklamasını okuyan Adana Veteriner Hekimler Odası Adana Şube Başkanı Köse ise, Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkenin yüz ölçümünün yüzde 56’sını (44 milyon hektar) oluşturan mera alanlarının, günümüzde yüzde 70 oranında gerileyerek 14 milyon hektara düştüğünü söyledi.

Türkiye’deki meraların önemli bir bölümünün 60 yılı aşkın bir süreçte uygulanan yanlış politikalar ile tarım arazisine dönüştürüldüğünü belirten Köse, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Meralardan kalan bölümü ise aşırı ve bilinçsiz kullanılarak kalite açısından hayvanlarımızın ihtiyacını karşılayamaz hale getirilmiştir.  Sonuçta meralarımızın bugünkü durumu ülkemiz hayvancılığının içinde bulunduğu tablonun en önemli nedenleri arasındadır”

“Mera alanları 20 yıllık ot parası karşılığında yapılanmaya açıldı”

 Çayır ve meraların hayvancılığı ekonomik kılan yem kaynaklarının başında geldiğine işaret eden Köse, “Kalite ve miktar açısından mükemmel çayır ve meralara sahip ülkeler hayvancılıkta rekabette avantaj sağlarlar. Anayasamızın 45. Maddesi açık olarak mera ve otlakların korunması görevini devlete vermiştir. Hal böyle iken, 30 Ekim 2015 tarih ve 29517 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile birinci sınıf mera alanlarımız 20 yıllık ot parası karşılığında yapılanmaya açılmıştır.”dedi.

“Meraların yok olması hayvancılığı da olumsuz etkiledi”

Büyükşehir Yasası ve yeni yönetmelikle Türkiye’de hayvancılığın yok olma sürecine girdiğini belirten Köse, “Korkarız bu gelişmeler önümüzdeki süreçte daha fazla saman ithalatını tekrar gündeme getirecektir. Bu uygulama ile halkımızın daha da yüksek fiyatlarla et tüketmek zorunda kalacaktır.  Ülkemizde miktarları son derece azalan mevcut meraların korunması ve kalite açısından iyileştirilmesi gerekirken yapılan yönetmelik değişikliğine karşı olduğumuzu ve ilgilileri bu yanlıştan bir an önce dönmeye davet ediyoruz.”diye çağrıda bulundu.

Söz konusu yönetmeliğin iptali için en kısa sürede yargı yoluna başvuracaklarını dile getiren Köse, “Ancak yapılan değişikliğin kanuni düzenlemeye dayanması, hukuksal mücadele yürütmemizi zorlaştırmaktadır. Böylesine büyük önemi olan doğal varlık ve kaynaklarımızın korunmasına çaba harcanması yerine, bu kaynaklara zarar verici ve yok edici hükümler içeren her türlü uygulamaya karşı duruşumuzu ve kamuoyu duyarlılığı yaratılması yönündeki çabalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.” şeklindeki konuştu. (Ayhan Kaya- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!