Advert
Advert
Advert

Kosovada toprak bütünlüğü vurgusu

Kosovada toprak bütünlüğü vurgusu
Kosovada toprak bütünlüğü vurgusu

Balkanlar ziyareti çerçevesinde Kosovaya gelen Hillary Clinton, Kosova Cumhurbaşkanlığı görevini vekaletten yapan Meclis Başkanı Yakup Krasniçi ve Başbakan Haşim Taçi ile görüştü.

Clinton, görüşmelerden sonra Başbakan Taçiyle birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Sırbistan ve Kosova arasında iki komşu ülke olarak diyaloğun kurulması gerektiğini belirterek, Kosovanın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı müzakere edilemez dedi.

ABD Başkanı Barack Obamanın da, kalıcı bir barışın sağlanması amacıyla Balkanlara destek vermekte kararlı olduğunu belirten Clinton, Sırbistan ve Kosovada gelecek yıl seçimler olsa da, diyaloğun hemen başlatılması çağrısında bulundu. Clinton ilk görüşmelerin konusunu, kayıp insanların oluşturabileceğini söyledi.

Kosovanın bağımsızlığının tanınması yönünde şahsen birçok ülkeyle temasa geçtiğini ifade eden Clinton, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) kararının ardından, Kosovanın bağımsızlığının tescil edildiğini dile getirdi.

Kosovada kaydedilen ilerlemeye hayran olduğunu belirten Clinton, eşi eski ABD Başkanı Bill Clintonun da Kosovaya karşı bir sevgi duyduğunu kaydetti. Kosova Başbakanı Haşim Taçi de Kosova kurumları adına ABDnin sunduğu destek için Clintona teşekkür etti.

Kosovayı demokratik ve çok etnikli bir ülke olarak inşa etmekte olduklarını ifadez eden Taçi siyaset, hukuk ve ekonomi alanlarında derin reformların yapıldığını bildirdi.Başbakan Haşim Taçi, UAD kararının ve BM Genel Kurulunun verdiği desteğin, Sırbistanla olan yüzyıllık çatışmanın ardından yeni bir sayfanın açılmasına neden olduğunu belirterek, Kosova ile Sırbistan arasında diyalog kurulması, aynı zamanda bölge için barış ve istikrar demektir. Bu diyaloğun her iki ülkenin ABye üyeliğiyle tamamlanacağına inanıyorum diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, başkent Priştinenin 10 kilometre doğusundaki yeni Sırp belediyesi Graçanitsayı ve buradaki tarihi Graçanitsa Manastırını ziyaret ettikten sonra, Sırpların temsilcileriyle de biraraya geldi.Clinton Kosovadaki temaslarının ardından Brüksele geçerek, yarın NATO ülkeleri Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantısına katılacak.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı