Advert
Advert
Advert

Mehmet Emin Kuş; Öğrencilere “Okuma” Üzerine Konuşma Yaptı

Sitemiz Haber müdürü, Şair ve yazar Mehmet Emin Kuş; Akabe Toki Lisesinde öğrencilere “okumanın Önemi ve doğru okumak” konusunda seminer verdi.

Mehmet Emin Kuş; Öğrencilere “Okuma” Üzerine Konuşma Yaptı
Mehmet Emin Kuş; Öğrencilere “Okuma” Üzerine Konuşma Yaptı

Okumanın önemi ve doğru okumak üzerine öğrenci ve öğretmenlere seminer veren Şair ve yazar Mehmet Emin Kuş; "Kültürümüzde şöyle bir deyim vardır; “okumak deva, anlamak ise şifadır.” Bu yüzden insanın okuduğu şeylerin başta kendisine ve dolayısıyla topluma faydalı olması için; doğru okuması gerekir" dedi.

 

yaklaşım bir saat süren seminerde Yazarmız Mehmet Emin Kuş, öğrencilere Okuma alışkanlığı kişinin bir gereksinim olarak algılaması, yaşam boyu sürekli ve düzenli biçimde gerçekleştirmesini tavsiye etti.

İşte Mehmet Emin Kuş’un Okuma üzerine yaptığı konuşma:

 

OKUMANIN ÖNEMİ

 

   Tarih boyunca insanlar için en önemli meselelerden biri şüphesiz eğitim öğretim faaliyetleri olmuştur. Çocuklarını bir mektebe/okula/medreseye yada özel olarak tutulan öğreticiler/hocalar vasıtasıyla eğitim ve öğretimlerini sağlamak bir veli için en önemli ödevlerden/görevlerden biridir.

   Bu sebeple ‘bana göre’ okumak insanlar için ‘su gibi, ekmek gibi zaruri bir ihtiyaçtır.’

Yüce Allah tarafından Peygamber efendimize Cebrail Aleyhisselam ile gönderilen/gelen ilk emir, ilk hitap; ‘ikra’ idi. Yani oku… “İkra bismiRabbikellezi helak,” oku seni yaratan Rabb’inin ismiyle oku, seni yoktan var edenin, halk edenin/yaratanın adıyla oku…

   Buradan şu sonuca da varıyoruz; okuyacağımız her şeyi Allah’ın adıyla okumamız gerektiğini… Çünkü Rabbimiz, yaratımız; “seni Yaratan Rabb’inin ismiyle oku” diye buyuruyor.

Okumak: kâinatı, hayatı, ilimi, bilimi okumak… Ama doğru okumak, Besmeleyle okumak… Anlamak için okumak, uygulamak için okumak, yaşamak ve yaşatmak için okumak… kibirlenmek için değil, felsefe yapmak, demagoji yapmak, laf kalabalığıyla zihinleri bulandırmak için değil.

   Biliyorum diye, bu çok bilgilidir desinler diye değil; Allah için-Allah’ın rızasına uygun olsun diye okumak… Faydalı olmak, verimli olmak, kendini düzeltmek, hakkı yüceltmek için okumak… Haksızlık yapmak için değil, hakkı ayakta tutmak için, haksızlığa karşı dik durmak için okumak…

Kültürümüzde şöyle bir deyim vardır; “okumak deva, anlamak ise şifadır.” Bu yüzden insanın okuduğu şeylerin başta kendisine ve dolayısıyla topluma faydalı olması için; doğru okuması gerekir..

   Önemli olan azda olsa iyi/doğru eğitim almaktır/vermektir. Doğru eğitim almayan kişiler ne kadar fazla eğitim alsalar da topluma verecekleri bir şeyleri olamaz. Hatta yanlış eğitim alanların hiç eğitim al(a)mayanlara göre daha fazla toplum için zararlı olacaklarını söyleyebiliriz. Çünkü eğitimli insanın iyisi faydalı, kötüsü ise zararlı olur ki; kötülük yapmak için yine bilgiye ihtiyaç vardır. Okumamış insan fazla becerikli olmaz.

Bu yüzden bu konuda Konfüçyüs; “Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.”   Demiştir.

Yine; "Yasalar ölür, kitaplar ölmez." Benjamin Franklin "Ben kitaplarımı değil, kitaplarım beni ortaya çıkarmıştır." Montaigne

Dolayısıyla Okuma alışkanlığı kişinin bir gereksinim olarak algılaması sonucu okuma eylemini, yaşam boyu sürekli ve düzenli biçimde gerçekleştirmesidir.

Seminer sonunda Okul müdürü Sadık Kurt; Akabe Toki Lisesi adına Kuş'a Plaket takdim etti…

Daha sonra Mehmet Emin KUŞ öğrencilere şiir kitaplarını imzalayarak programa son verdiler…

 

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu