Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Komşu ülkelerdeki sorunlar Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkiledi

Komşu ülkelerdeki sorunlar Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkiledi

Gaziantep'ten, 2014 yılında yüzde 2,5 artışla toplam 6 milyar 641 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan Gaziantep Sanayi Odası (GSO), komşu ülkelerdeki sorunların Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2015 Cuma 09:07
Komşu ülkelerdeki sorunlar Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkiledi

 

İhracatın büyümeye pozitif katkısını artırmak için Gaziantep olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydeden Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten, 2014 yılında yüzde 2,5 artışla toplam 6 milyar 641 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Dünyada sadece büyük ekonomilerde büyümenin istikrar gösterdiği, diğer taraftan AB’de durgunluğun devam ettiği, Japonya’da resesyonun ve bölgesel pazarlarda talep düşüşünün yaşandığı bir yılın geçirildiğini belirten Konukoğlu, özellikle çevre ve komşu ülkelerdeki sorunların Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

İhracatın büyümeye pozitif katkısını artırmak için Gaziantep olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini belirten Konukoğlu, “Her şeye rağmen ihracatçılarımız, Gaziantep’in ihracatını artırmak için var güçleriyle çalıştılar. Sene sonuna kadar bu performansı bütün sıkıntılara rağmen devam ettirdiler. İhracat rakamları 3-4 ay dışında bu yıl genelinde pozitif bir seyir izledi, rekor kırdığımız ay bile oldu. 2014 yılını hedeflerimize çok yakın bir rakamla kapattık. En büyük ihracat pazarlarımız arasında yer alan ülkelerde sorunlar yaşanmasıydı, Gaziantep yılsonunda ihracat hedefini rahatlıkla aşabilirdi. Keskin küresel rekabet ortamında başarı hikâyesi yazmaya devam eden bütün ihracatçılarımıza ve bunda büyük emeği olan tüm çalışanlarına teşekkür ederim.”dedi.

Gaziantep’in ekonomik gücüne ve girişimci ruhuna inandıklarını belirten Konukoğlu, “Yeni yılda ihracat çıtasını daha da yükseltecektir. Son 25 yılda Türkiye ihracatı 13 kat artarken, Gaziantep ihracatı 56 kat artış gösterdi. Sanayide ve ihracatta yüksek katma değer yaratarak ihracatın daha karlı hale getirilmesi gerekir. Firmalarımız inovasyon ve Ar-ge’ye daha fazla yatırım yapan, teknoloji yoğun üretimi öne çıkaran, ihracatlarını daha iyi tasarımla daha güçlü markalarla geliştiren bir konuma ulaşmalılar.” diyerek yeni yılda izleyecekleri yol haritasını çizdi.   (İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com