Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Kocaman akciğer maketi yaptılar

Kocaman akciğer maketi yaptılar

Akciğer kanserine dikkat çekmek ve halkı bilgilendirmek amacıyla Mardin’de bazı alışveriş merkezlerinde ‘Koca akciğer maketi’ sergilendi.

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2016 Perşembe 15:39
Kocaman akciğer maketi yaptılar

 

Konuyla ilgili bilgi veren Mardin Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz, Dünya Sağlık Örgütüne göre akciğer kanserinin tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci kanser türü olduğunu söyledi.

Akciğer kanserinin, dünyada her yıl ortalama 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olduğuna dikkat çeken Yavuz, “Akciğer kanserinin en önemli nedeni uzun süreli olarak sigara içimi ve tütün dumanına maruz kalmaktır. Sigara, puro, pipo (tütün) içimi akciğer kanserinin bugün ispatlanmış olan en önemli risk faktörüdür. Sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı bilinmektedir. Unutulmamalıdır ki, sigara ve dumanına maruz kalmak, akciğer kanserinin en önemli nedeni olduğunu ve mücadelede en doğru, en temel yaklaşım sigara kullanmamak ya da bırakmaktır.” dedi.

Maketi sergilemedeki amaçlarının halkı bilgilendirmek olduğunu söyleyen Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Bilal Kantaş, halka ayrıca kanserle ilgili çok sayıda broşürler dağıtıldığını ifade etti. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com