Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Kobani'ye hava operasyonu yapıldı

Kobani'ye hava operasyonu yapıldı

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kenti Kobani'yi kuşatan IŞİD güçleri, savaş uçakları tarafından vuruldu. Operasyon Türkiye sınırından da görülebildi.

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2014 Cumartesi 11:29
Kobani'ye hava operasyonu yapıldı

Türkiye sınırındaki Alişar köyü, Irak Şam İslam Devleti IŞİD ile PKK'nın Suriye kolu YPG'nin güçleri arasında çatışmaların yoğunlaştığı yerlerden biriydi. Günlerdir süren çatışmalar, Türk tarafından da gözle görülebilecek kadar yakındaydı. Cumartesi sabaha karşı silah seslerini, savaş uçaklarının sesi bastırdı. Uluslararası koalisyona bağlı olduğu tahmin edilen savaş uçakları Kobani'nin Alişar köyü civarındaki IŞİD mevzilerini vurdu. Bombardıman sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Operasyonla ilgili duyuruları yapan Amerikan Merkez Komutanlığı CENTCOM'dan henüz bir açıklama gelmedi.

Bölgedeki Al Jazeera muhabiri Mahmut Bozarslan, bombardımanın Türkiye sınırından da görüldüğünü bildirdi. Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre, IŞİD'le çatışan Kürt güçleri, bombardıman öncesi IŞİD mevzilerinin koordinatlarını verdi. Bölgenin üzerinde zaman zaman insansız hava araçları uçuyor.

IŞİD'in ele geçirdiği Alişar köyü, Kobani'ye yaklaşık 10 km uzaklıkta. PYD'nin özerklik ilan ettiği Kobani, Suriye'deki üç Kürt kantonundan biri. Silahlı Kürtler kent merkezinde, IŞİD güçleri ise kentin 10 kilometre civarında mevzilenmiş halde bekliyor. Yer yer şiddetli çatışmalar yaşansa da, IŞİD kent merkezine girebilmiş değil. Kobani'ye bağlı 366 köyün büyük bölümü ise IŞİD'in eline geçmiş durumda.

IŞİD'in geçen hafta ilerleyişe geçmesiyle onbinlerce kişi Türkiye'ye kaçmaya başladı. 19 Eylül cuma gününden bu yana 150 binden fazla Kürt Türkiye'ye sığındı.

Kaynak: Al Jazeera

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

İran'da neler oluyor? Devrim muhafızları karargahı ateşe verildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com