Advert
Advert
Advert

Kobanili mültecilerin dramı yürek dağlıyor

IŞİD Saldırılarından kaçarak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine sığınan mültecilerin yaşadıkları ve içerisinde bulundukları durum yürekler burkuyor.

Kobanili mültecilerin dramı yürek dağlıyor
Kobanili mültecilerin dramı yürek dağlıyor

İŞİD ile YPG arasında arasında yaşanan çatışmalardan kaçarak, Suruç'a sığınan Kobanili mültecilerin durumu içler acısı. Evini barkını bırakıp kaçtığını söyleyen mülteciler kendilerine uzanacak yardım eli bekliyor.

Suruç’a yerleşen mültecilerin boş dükkanlarda, ambarlarda ve cami avlularında kaldığı gözlenirken, hasta olanların ilaç ve banyo sıkıntısının da baş gösterdiği görüldü.

IŞİD güçlerinin köylerine girdiğini anlatan Ğelil Ferec, "DAİŞ köyümüze girince çocuklarımızı evimizi barkımızı bırakıp kaçmak zorunda kaldık. Binlerce vatandaşımız şuan sınırda hayvanları ve araçlarıyla beraber Türkiye’ye geçmek istiyor." dedi.

Bütün dünya liderlerine seslendiğini belirten Ferec, Kürtlerin bu zulüm altında kalmalarına seyirci kalınmaması gerektiğini söyledi.

Suruçlu vatandaşlarının kendilerine kucak açtıklarını belirten Ferec, kalacak yerlerinin cami olması nedeniyle yatak yorgan ve ilaç sıkıntısı yaşadıklarını aktardı.

Kobanili  Hedla isimli kadın ise, kimsenin yardımcı olmadığını sadece Suruçlu vatandaşların kucak açtığını söyleyerek, sınırda hayvanların aç ve susuz beklediğini kendilerinin de camilerde kalmak zorunda kaldıklarını söyledi.
Ayla Pijan da, İŞİD’in köylerine kadar girdiğini söyleyerek, "IŞİD Bıranuse köyümüze kadar girdi bizde kaçmak zorunda kaldık. Camiye sığınmışız banyo yapacak yer yok suyumuz yok hasta olanlara ilaç yok çok sıkıntı çekiyoruz. Evimiz barkımız hep geride kaldı." şeklinde konuştu.

Lıtfiya Vahid isimli Kobani mülteci de şunları aktardı: "Çocuklarımızla beraber muhacir olduk geldik cami avlularında yataksız yorgansız yatıyoruz. Hastamız var felçli olanlar var ilaç yok yardımımıza koşan halimizi gören yok. Biz buraları tanımıyoruz bilmiyoruz yoksa hastamıza doktor çağırırdık. Yaralı olan hastamız var bütün dikişleri açılmış 7 gündür buradayız halimiz budur." diye konuştu.   (Osman Gülebak, Mehmet Aslan - İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu