Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kobanili çocuklar sağlık taramasından geçiriliyor

Kobanili çocuklar sağlık taramasından geçiriliyor

Çatışmalardan kaçarak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gelen Kobanili mülteci çocuklar, sağlık taramasından geçiriliyor.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2014 Perşembe 11:05
Kobanili çocuklar sağlık taramasından geçiriliyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine geçen Kobanili 15 yaş altı çocuklar, sınırda kurulan Kızılay’ın sağlık taramasından geçirilmeye devam ediyor.

Daha önce sağlık taramasından geçirilmeden ilçeye gelen çocuklar, Suruç ilçesinde sağlıkçılar tarafından kızamık ve çocuk felci aşısı yapılıyor. Kobani’den yeni gelen çocuklar da AFAD tarafından kayıt yaptırılıp Kızılay tarafından sağlık taramasından geçiriliyor. Ayrıca Kobanili mülteciler, uzmanlar tarafından psikolojik desteklerden de yararlanıyor.

Psikolojik destek çalışmalarıyla ilgili İLKHA’ya bilgi veren Sosyal Hizmetler Uzmanı Nazif Dağ, “Kobanili mültecilere psiko-destek hizmeti veriyoruz. Birinci düzeyde sığınmacıların yaşadığı travmaları biraz daha azaltabilmek, onlara yardımcı olabilmek ve ihtiyaç ile sorun tespiti yaparak onlara destek olmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda Suruç’taki tüm mültecilere gitmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Yaptıkları sağlık taraması hakkında konuşan Aile Sağlık Merkezi hemşiresi Elif Aslan ise, “Burada Sağlık Bakanlığının göndermiş olduğu mülteciler için hazırlanan aşıları uyguluyoruz. Gelen tüm çocukları hastalıktan ve buradakileri de o riskten korumak için aşılar yapıyoruz. Yeni doğandan 15 yaşa kadar kızamık aşısı ve çocuk felci aşısı yapıyoruz. Çalışmalarımızı gün boyu gezici olarak yapıyoruz.” dedi. (Mehmet Aslan/M.Fatih Akgül-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com