Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kobanili aileler pamuk tarlasında çalışıyor

Kobanili aileler pamuk tarlasında çalışıyor

Ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Kobanili aileler pamuk tarlasında çalışarak hayat mücadelesi veriyor.

Giriş Tarihi: 27 Ekim 2014 Pazartesi 13:18
Kobanili aileler pamuk tarlasında çalışıyor

 Kobani’de IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalardan dolayı ülkelerini terk ederek Ceylanpınar’a sığınan sığınmacı aileler, Ceylanpınar’da tarım işlerinde çalışarak hayat mücadelesi veriyor.

Ceylanpınar’a bağlı Altın köyünde (Hırbez Zehep) pamuk tarlasında çalışan sığınmacı 7 aile, kalacak yer bulamadıklarından dolayı, soğuk havalardan dolayı üşüdüklerini ve çok sıkıntı çektiklerini ifade ettiler. 

Savaştan dolayı ailece Ceylanpınar’a geldiklerini belirten Ali Mıço isimli sığınmacı, “Ben Kobani’ye bağlı Tahlık köyündenim. Bizim köyde çatışmalar başladı, o günü tedirginlik içerisinde bekleyerek sabahladık. Sabah ilk fırsatta Kobani merkeze geldik, oradan da sınırı geçerek Suruç’a geçtik. Hayırseverlerden Allah razı olsun bizi Ceylanpınar’a getirdiler, karabalık bir aileyiz. Çalışmadan olmuyor, başka kişilere de yük olmaya hakkımız yok, burada ailece çalışıyoruz. Pamuk topluyoruz. Burada 7 aile kalıyoruz. Hepimiz akrabayız, kardeşim ve amca çocuklarımla birlikte burada hayata tutunmaya çalışıyoruz.” dedi. 

Mustafa Ömer ise yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı: “Kobani’de çıkan çatışmalardan dolayı Ceylanpınar’ın bu köyüne gelmek zorunda kaldık. Evimiz, eşyalarımız, araba ve iş yerimiz hepsi gitti. Sağlık olsun, Allah böyle takdir etmişse biz de rıza göstereceğiz. Ailece pamuk toplayarak iaşemizi sağlıyoruz. Pamuk bittikten sonra da ben sıva ustasıyım bir şekilde şehre inip sıva işlerinde çalışacağım.” diye konuştu. (Mustafa Kaynak-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com