Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kobani olaylarında taş atanları savundular

Kobani olaylarında taş atanları savundular

Diyarbakır'da çocuk haklarına dikkat çekmek amacıyla ortak basın açıklaması düzenleyen bazı STK'lar, 6-8 Ekim tarihinde Kobani bahanesiyle çıkarılan olaylarda halkın evini ve işyerlerini taşlayarak Molotof atanların bırakılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2014 Pazartesi 19:22
Kobani olaylarında taş atanları savundular

Aralarında Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD)’nin de bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları (STK), çocuk haklarına dikkat çekmek amacıyla ortak basın açıklaması düzenledi.

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde yapılan açıklamayı, STK’lar adına Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gazal Bayram Koluman okudu.

Yakalanan çocuklara sahip çıkanlar katledilenleri görmezden geldi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısıyla başlayan ve onlarca insanın ölümüne neden olan Kobani bahaneli olaylarda taş atan çocukları savunan Koluman’ın, olaylar sırasında kurnan eti dağıttığı sırada vahşice katledilen 16 yaşında ve henüz daha çocuk olan Yasin Börü’nün katledilmesine sebep olanları görmezden gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Güvenli bir ortamda büyüme şansı bulamayan Kürt çocukları…

6-8 Ekim Kobani protestoları bahanesiyle cadde ve sokaklarda Molotof atarken, taş atarken hatta Yasin Börü ve arkadaşlarının katledilmesine da karıştıkları tespit edilen bazı çocuk yaştakilerin yakalanması protesto edilen açıklamada, “Özellikle Kürdistan’da bir gözaltına alma ve tutuklama furyası yaşanmıştır. Söz konusu gözaltı ve tutuklamalara maruz kalanların büyük kesini de çocuklar oluşturmaktadır. Kamuoyunda ‘taş atan çocuklar’ olarak dile getirilen çocuk tutuklamaları, son dönemde yeniden artmıştır. Güvenli bir ortamda büyüme şansı bulamayan Kürt çocuklarının, bu ortamın sonucu olarak katıldıkları iddia edilen eylemlerin ya da attığı iddia edilen taşların vebalini de bu şekilde çekmeleri evrensel hukuk normlarına aykırılık teşkil etmektedir.” ifadelerine yer verildi. (İLKHA)    

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com