Advert
Advert
Advert

Şehir hayatı KOAH hastalığını tetikliyor - KOAH nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Türkiyenin kırsalda şehre göçü yoğunlaştıkça şehirde meydana gelen solunum yoluna bağlı hastalıklarda da artış yoğunlaşarak artıyor. Uzmanlar özellikle KOAH konusunda şehir insanını uyarıyor. peki, Türkiye’de ne kadar KOAH hastası var? kronik akciğer hastalıkları nelerdir? KOAH'ı önlemek için ne yapmalıyız, KOAH tedavisi nasıl olur? KOAH'tan kurtulmanın yolları nelerdir? gibi soruların cevabını sizler için araştırdık.

Şehir hayatı KOAH hastalığını tetikliyor - KOAH nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Şehir hayatı KOAH hastalığını tetikliyor - KOAH nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Türkiyenin kırsalda şehre göçü yoğunlaştıkça şehirde meydana gelen solunum yoluna bağlı hastalıklarda da artış yoğunlaşarak artıyor. Uzmanlar özellikle KOAH konusunda şehir insanını uyarıyor. peki, Türkiye’de ne kadar KOAH hastası var? kronik akciğer hastalıkları nelerdir? KOAH'ı önlemek için ne yapmalıyız, KOAH tedavisi nasıl olur? KOAH'tan kurtulmanın yolları nelerdir? gibi soruların cevabını sizler için araştırdık.

Şehir yaşamının kronik akciğer hastalıklarını tetiklediğini belirten uzmanlar, hava kirliliği, sigara kullanımı, fiziksel aktivite azlığı ve düzensiz yaşamın, kronik akciğer hastalıklarının son yıllarda sık görülmesine neden olduğunu vurguladılar.

“Şehir yaşamı kronik akciğer hastalıklarını tetikliyor”
Şehir yaşamının kronik akciğer hastalıklarını tetiklediğini belirten Memorial Dicle Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Yrd. Doç. Dr. Levent Akyıldız, hava kirliliği, sigara kullanımı, fiziksel aktivite azlığı ve düzensiz yaşamın kronik akciğer hastalıklarının son yıllarda sık görülmesine neden olduğunu söyledi.

Astım, bronşit, KOAH gibi ciddi hastalıkların önlenmesi için hayat tarzı değişikliklerinin büyük önem taşıdığını belirten Akyıldız, kronik akciğer hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Kronik hastalıkların çok önemli bir bölümünü akciğer hastalıkları oluşturduğunu ifade eden Akyıldız, “Solunum sistemi hastalıkları Türkiye’de en sık görülen 3. ölüm nedenidir. Kronik akciğer hastalıkları başlığı altında KOAH, astım, akciğer katılaşması, uyku-apne hastalığı, bronşektazi sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hava kirliliği, sigara kullanım yaşının düşmesi gibi etkenler ile kronik akciğer hastalıklarının giderek arttığını ortaya koymaktadır.” dedi.

Türkiye’de 3 milyon KOAH hastası var

KOAH hastalığının 40 yaşın üstü insanlarda yaklaşık yüzde 15 oranında görüldüğünü sözlerine ekleyen Akyıldız, “Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de yüzde 5,5’inden sorumludur. Genel olarak tüm yaş grupları dikkate alındığında ülkemizde sıklığı yüzde 4,2’dir ve yaklaşık 3 milyon KOAH hastası olduğu tahmin edilmektedir. Şiddetli öksürük, balgam, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterebilen KOAH hastalığının kesin bir tedavi yöntemi yoktur ancak şikayetler kontrol altında tutulabilir. Öncelikle hastalığın erken dönemde yakalanması oldukça önemlidir. Sonrasında ise sigaranın bırakılması, hava kirliliği ve kötü çalışma koşullarından uzaklaşılması, hafif tempoda spora başlanılması ve doktor kontrolünün aksatılmaması KOAH hastalığının kontrol altında tutulması sağlayabilir.” ifadelerine kullandı.

“Astım hayat boyu özen istiyor”

Gelişmiş toplumlarda artık astım vakalarının görülme sıklığının arttığını söyleyen Akyıldız, “Hava kirliliği, doğal gıdalardan uzaklaşıp katkı maddesi bulunan gıdalarla beslenilmesi, insanların daha çok kapalı alanları kullanması, steril olmayan bir yaşam sürülmesi gibi etkenler, astımın daha geniş alanlara yayılmasına neden olmaktadır. Çocuk yaş grubunda yüzde 8, erişkin yaş grubunda ise yaklaşık olarak yüzde 4 oranında görülmektedir. Buna göre ülkemizdeki astım hastası sayısının yaklaşık 3,5 milyon olduğu söylenebilir. Astım, doğru tedavi ve düzenli takip ile kontrol altına alınabilmekte, bu sayede hasta sorunsuz bir şekilde yaşamını sürdürebilmektedir.” diye konuştu.

“Bilinmeyen tehlike, akciğer sertleşmesi”

Akyıldız, “Akciğerin hava yollarını etkileyen hastalıklar olarak bilinen astım ve KOAH, hava kesecikleri bölgesi hastalıklarından daha çok bilinmektedir. Akciğerin katılaşması veya sertleşmesi durumu da hava kesecikleri bölgesini etkileyen bir hastalıktır. Özellikle saman yığınları ile uğraşan çiftçilerde görülür. Bu saman yığınlarının yağmur alması ve üzerlerinin örtülmesi ile saman küflenir, daha sonra da bu küf çiftçiler tarafından solunur ve böylelikle hastalık oluşmaya başlar. Ancak akciğer katılaşmasına sebep olan 100 kadar hastalığın mevcut olduğu da bilinmektedir. Bunların toplamının görülme sıklığı yaklaşık binde birdir. Yani her yıl ülkemizde 70 bin kişinin akciğer katılaşması sorununa yakalandığı söylenebilir.” şeklinde konuştu

“Bronşektazi hastalarında yüksek ateş, halsizlik, üşüme görülebilir”

Bronşektazi, bronşların doğuştan ya da sonradan geri dönüşümsüz şekilde genişlemesinden kaynaklandığını belirten Akyıldız, “Bronş genişlemesine, çeşitli biçimlerde ve bronş ağacında değişik yaygınlıkta rastlanabilir. İltihaplanma ilerlediğinde ilk kez iltihaba bağlı yüksek ateş, halsizlik, üşüme gibi belirtilerle fark edilebilir. Bronşektazi konusunda tüm dünyada sınırlı veriler mevcuttur ancak sık görülen akciğer hastalıklarından biridir. Yaklaşık yüzde bir oranında olduğu tahmin edildiğinde, bu ülkemiz için 700 bin hastaya karşılık gelmektedir.” dedi.

“Uyku apne yaşam kalitesini düşürüyor”

Akyıldız, son olarak uyku apne hastalığının oldukça yaygın görüldüğünü belirterek, “Uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan bu hastalık, hastanın yaşam kalitesini fazlasıyla düşürür. Ülkemizde uyku apne hastalığının yüzde 3 oranında görüldüğü düşünüldüğünde bu rakam yaklaşık 2 milyon hastaya denk geliyor.” şeklinde konuştu. 

KOAH Nedir ? KOAH Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir ?

KOAH, açılımı koroner obstruktif akciğer hastalığı olan bir hastalıktır. Akciğerimizin en küçük parçası olan ve kanın oksijenlenmesini sağlayan alveollerin genişlemesi nedeni ile oluşan bir hastalıktır. Nefes alıp vermede zorluk, aldığımız nefesin yetmemesi hissi gibi belirtiler yaratır geri dönüşümsüz ve tedavisizdir. Kronik bronşit ise yine akciğer hava yolları olan broşların iltihaplanmasıdır. Uzun süreli öksürük nöbetleri ve balgam la kendini gösterir. KOAH hastalığı bronşit ve amfizem hastalıklarının aynı anda olması ile ortaya çıkar. 

KOAH hastalığı tedavisi hastalığı geriletmez veya tamamen silmez sadece hastanın hayat kalitesini yükseltmek veya hastalığın ilerlemesi için uygulanır. Maalesef hala KOAH hastalığının tamamen tedavisi yoktur. Hastalığın en başlıca nedeni sigara olduğu için hastanın sigarayı bırakması ve pasif içici olarak bile etkisinde kalmaması gerekmektedir. Sigara içmediği halde uzun süre yoğun bir şekilde sigara dumanına maruz kalmak bile akciğer hastalığına maruz kalmak sadece KOAH değil bütün akciğer hastalıklarına maruz kalabilir.

Koah Nasıl Tedavi Edilir ?

Tedavi olarak kesin tedaviler olmasa da hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için alınabilecek önlemleri de vardır. Bunlar;

o Sigara içmenin bırakılması ve pasif içici olarak bile sigaraya maruz kalmanın kontrolü

o Tedaviyi düzenli ve uzun süreli adım atlamadan takip etmek

o Ani başlayan öksürük ve hastalık atakların tedavisi

Hastalığın atıklarının tedavisi için akciğerlerin ve bronşların açılması rahatlaması için uygulanan ilaçlar alınmalı tabi ki bu bir uzman tarafından yönlendirilmeli ve uygulanmalıdır. Bu ilaçlar atak zamanı hastayı rahatlatabileceği gibi atak öncesi de atak olmaması için de uygulanabilir. Aşırı asabiyet ve duygusal travmalar da hastalıkla ilgili olumsuz yönde etki edeceği için hastanın psikolojik olarak da konfor sağlanmış olması tedavi döneminde hastayı ve tedaviye olumlu etkide bulunur.

Koah Nasıl Tedavi Edilir KOAH Nedir KOAH Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı